Targit tager fodfæste i Østeuropa

Den polske distributør Solemis har solgt distributionsretten til Microsoft Great Plains og satser nu forretningen på Business Intelligence og nordjyske Targit.

Targit har indgået aftale med polske Solemis Group om distribution af den jyske udviklervirksomheds Business Intelligence-software.

Hos Targit betegner man aftalen som vigtig i selskabets internationale ekspansion.

- Det er første gang, at vi smager lidt på Østlandene. Med Solemis' 10 års erfaring i markedet og Polens medlemskab af EU har vi forventninger om, at markedet kommer til at vokse hurtigt, siger salgsdirektør Flemming Madsen fra Targit.

Polsk ERP-marked mættet

Ifølge Targit har Solemis Group valgt at sælge retten til at distribuere ERP-systemet Microsoft Great Plains tilbage til Microsoft og i stedet købe retten til at distribuere BI-værktøj fra Targit.

Hvor meget Targit høster på den konto, ønsker selskabet dog ikke at oplyse.

ERP-markedet skulle efterhånden i højere grad være mættet i Polen, og det næste store vækstspring ligger derfor i overbygning med BI, er angiveligt tanken bag Solemis' skifte.

Massiv vækst

Targit har stor tillid til, at den nye partner kan køre Targit frem i Polen.

- Det er en meget etableret distributør med stort kendskab til markedet og et stort netværk, siger Flemming Madsen.

Det store netværk ser Flemming Madsen understreget af, at Solemis ved en præsentation af Targit forleden i Warszawa kunne mønstre omkring 50 potentielle forhandlere.

Udover Targit vil Solemis fremover satse på budgetteringsværktøj fra canadiske Prophix Software, der ifølge Flemming Madsen kører fint med Targit bygget ovenpå.

Polske Solemis har omkring 30 medarbejdere, hvoraf de 12 fra start bliver dedikeret til at arbejde med Targit, oplyser Flemming Madsen.

Targit bliver i forvejen distribueret i blandt andet USA, Canada, Mellemøsten og Afrika, Australien, New Zealand og Malaysia, og nordjyderne oplyser, at der er fremgang på alle markeder.

Targit oplyser ikke omsætningstal men har ifølge salgsdirektøren massiv vækst og kommer ud af indeværende regnskabsår med et "ret solidt" positivt resultat.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






Premium
Paradoksalt at staten binder sig til Microsoft med ny mangeårig aftale: ”Lad os håbe, at det er slut, når den her kontrakt udløber," siger toprådgiver
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis