Symantec vil skifte til online-antivirus

Symantec vil gradvis gå væk fra at sælge sine forbrugerprodukter i æsker og i stedet sælge dem som tjenester gennem eksempelvis internetudbydere.

I takt med udbredelsen af bredbåndsforbindelser håber sikkerhedsfirmaet Symantec at skifte fra at sælge sin software i æsker til at sælge det som service gennem eksempelvis banker og internetudbydere.

En række internetudbydere tilbyder allerede antivirus fra større leverandører som en valgmulighed i forbindelse med et bredbåndabonnement.

Via internetbanker

Det håber Symantec på at kunne udvide til også at omfatte andre af selskabets forbrugerorienterede Norton-produkter.

- Internetudbyderen køber licens til vores software og stiller servicen til rådighed. De kan stå for virusscanning, diskdefragmentering og andre af de ting, Norton SystemWorks gør, og de kan gøre det hele via internetforbindelsen, siger regionsdirektør for Stillehavsregionen David Sykes fra Symantec til nyhedstjenesten CNET.

En anden mulighed for at sælge selskabers produkter i service-form kunne være internetbanker, som ønsker at scanne deres kunders pc'er, før de får adgang til banken.

Betaling vil så eventuelt ske i form af enten en engangsbetaling for at fjerne et ondsindet program eller et fast abonnement på sikkerhedsproduktet.

Et skift til service-baserede sikkerhedsprodukter vil også kunne gøre Symantecs software mindre synlig for de kunder, der ikke er tilfredse med, hvor mange ressourcer programmerne optager i form af plads, hukommelse og arbejdstid.

- Når først du er ovre i en service-situation, så bliver programmernes fodaftryk nærmest irrelevant, siger David Sykes til CNET.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg