Electronic Arts køber mobilspil for 4,3 milliarder

Verdens største spilfirma, Electronic Arts, køber nu mobilspil-firmaet Jamdat Mobile for 4,3 milliarder kroner. Købet er det største i spilgigantens historie.

Væksten på markedet for mobilspil får nu verdens største spilfirma, amerikanske Electronic Arts, til at købe Jamdat Mobile, der udvikler spil til mobiltelefoner.

Jamdat står blandt andet bag mobiludgaverne af spil som Tetris og Bejeweled.

Købet er det største i Electronic Arts' historie og markerer den stigende betydning af mobilspil, som i dag blot udgør en mindre del af markedet sammenlignet med spil til pc og spilkonsoller.

Meget store forventninger

Købssummen på 4,3 milliarder kroner udgør således mere end den samlede forventede omsætning i 2005 hos samtlige amerikanske producenter af mobilspil.

Jamdats administrerende direktør, Mitch Lasky, vil fra marts - når købet er afsluttet - stå i spidsen for Electronic Arts' afdeling for mobilspil.

Electronic Arts har hidtil selv forsøgt sig med mobile udgaver af selskabets populære spil, men selskabet er haltet efter konkurrenter som netop Jamdat.

Greg Ballard fra konkurrenten Glu Mobile siger til Wall Street Journal, at de store spilforlag hidtil har undervurderet kompleksiteten i mobilmarkedet.

Grafikken er måske primitiv, men mobilproducenterne skal til gengæld sikre, at spillene virker på flere hundrede forskellige modeller.

I Danmark har mange mindre firmaer med spildrømme vendt sig mod mobilmarkedet, fordi det ikke kræver de samme millioninvesteringer som at komme i gang med et pc- eller konsolspil.

Senest har Seed Capital Danmark og Vækstfonden sammen med en gruppe af investorer skudt 3,4 millioner kroner i spilfirmaet Watagame, der er mest kendt for serien Era of Eidelon.

Herudover satser også danske firmaer som Kiloo, Pinkfloor, Progressive Media og Sandager Small Games hårdt på mobilspil-markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil