Bagdør på Fogh-spindoktors computer

Statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) tidligere spindoktor Michael Kristiansens bærbare computer var inficeret af blandt andet et bagdørsprogram. Der er ikke sket skade på Statsministeriet it-netværk.

Tidligere spindoktor Michael Kristiansen bærbare computer indeholdt flere programmer, som var downloadet og installeret uden om Statsministeriets it-sektion, mens han arbejdede for statsminister Anders Fogh Rasmussen (V).

Der var blandt andet installeret spil og et fildelingsprogram.

Herudover blev der konstateret et program, som gjorde det muligt at overtage kontrollen med maskinen, samt et program til opringning til overtakserede telefonnumre.

Det fremgår af et svar fra statsminister Anders Fogh Rasmussen til Socialdemokraternes it-ordfører Magnus Heunicke.

Af svaret fremgår det, at der ikke via den bærbare computer er udrettet skade på Statsministeriet it-netværk. Det er konstateret efter en grundig gennemgang af logfilerne fra ministeriets firewall.

"Der blev ikke identificeret alvorlige sikkerhedsmæssige hændelser, som havde kunnet medføre kompromittering af ministeriets netværk eller systemer, idet programmernes forsøg på kommunikation mod internettet alle var blevet afvist", fremgår det af svaret.

Programmerne til fjernbetjening af computeren og til opringning til overtakserede telefonnumre er formentlig resultatet af virusangreb, fremgår det.

Uregelmæssighederne blev påtalt overfor Michael Kristiansen, der fik indskærpet ministeriets retningslinjer.

En tidligere redegørelse i sagen viser, at Michael Kristiansens bærbare computer i flere tilfælde har været benyttet af personer, der ikke var godkendt af ministeriet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS