Microsoft fjerner grafikken fra Windows-kernen

Microsoft vil skille kernen af styresystemet Windows fra den grafiske brugergrænseflade for at begrænse skaderne, når der er fejl i drivere.

Microsoft vil lægge styringen af den grafiske brugergrænseflade uden for selve systemkernen i Windows. Det skal gøre styresystemet mere stabilt.

Den kommende grafikstyring i næste version af Windows, som har kodenavnet Avalon, bliver således trukket ud fra kernen og lagt for sig selv.

Det sker ifølge Microsoft infrastruktur-arkitekt Giovanni Marchetti, fordi alt for mange systemnedbrud skyldes den grafiske brugergrænseflade.

Samme rettigheder

I Windows Viste vil alle drivere inklusiv grafikdrivere komme til at køre med samme rettigheder som brugeren i stedet for som nu på kerne-niveau.

Det skal forhindre dårlig programmering eller andre softwarefejl i at driveren overskriver vitale dele af systemhukommelsen.

Driver-relaterede problemer er ifølge Microsoft skyld i omkring 89 procent af systemnedbrud i Windows XP.

Ved at afvikle dem på bruger-niveau vil drivere ikke kunne lægge hele systemet ned.

Adskillelsen af styresystemet fra den grafiske brugergrænseflade er en metode, som længe har været anvendt på blandt andet Unix-platformen.

Grafiktunge applikationer

En anden bonus ved adskillelsen kan være, at det bliver muligt at køre visse grafiktunge applikationer som eksempelvis AutoCAD ved hjælp af terminalservere som Citrix.

Adskillelsen vil formentligt betyde, at kommunikationen mellem styresystemet og grafikken vil blive gjort simplere, så de samme data kan transporteres over et netværk.

Det vil gøre det muligt at afvikle de processor-tunge 3D-operationer i brugergrænsefladen ved hjælp af klientens egen processor.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos