Markant it-fremgang i de baltiske lande

Østersølandene er godt på vej til at indhente de nordiske landes traditionelle forspring på it-området. Forskellene mindskes dag for dag, konkluderer en rapport fra Nordisk Ministerråd.

Både på privatfronten, i erhvervslivet og det offentliges it-anvendelse er der markant fremgang i de baltiske lande og Polen, fremgår det af rapporten Indicators for the Information Society in the Baltic Region 2005.

De nordiske lande er fortsat i front i konkurrencen om at markere sig globalt som førende vidensamfund, men der er en klar tendens til, at forskellen til landene på den anden side af Østersøen reduceres.

Balterne indhenter os

– Vi ser, at balterne indhenter os, Særlig Estland er langt fremme, siger rådgiver i Nordisk Ministerråd, Rene Belsø.

De tre baltiske lande markerer sig med højvækst sammenlignet med de "gamle" EU-lande.

Statistikken afspejler, hvordan de har været i stand til at tiltrække it-relaterede aktiviteter.

Således har it-erhvervene i Estland, Letland og Litauen under ét en andel af den samlede værditilvækst på mellem 14 og 16 procent af den private sektor – kun overgået af Finland med 20 procent.

Stormer frem

Hvad det private brug af it og kommunikation angår, stormer balterne også frem.

Eksempelvis er antalet af mobiltelefonabonnenter tredoblet på tre år.

Hvad it-kompetencer angår, har 35 procent af befolkningen i Baltkum deltaget i organiserede computerkurser – et område hvor Danmark topper med 60 procent blandt landene omkring Østersøen.

Når det gælder e-læring har omkring en tredjedel af virksomhederne i i Polen og Letland benyttet internettet til undervisning, mens det gælder for 48 procent af virksomhederne i Litauen. Gennemsnittet i de 25 EU-lande er 20 procent. Danmark skraber bunden med ni procent.

Vi skal glæde os

– Vi skal glæde os over, at vores samarbejdspartnere i de baltiske og østeuropæiske lande, som er tæt på os både kulturelt og geografisk, og som vi i høj grad vælger at outsource it-opgaver til, er gode til at uddanne medarbejdere og udvikle sig, siger senioranalytiker Karsten Fogh Ho-Lanng fra IDC.

Tallene i undersøgelsen, som er udarbejdet af Danmarks Statistik, er indsamlet i sommeren 2005.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg