Sober-ormen vågner ved midnat

Det næste angreb fra Sober-ormen skal finde sted ved midnat, men efter at være blevet gennemskuet vil bagmanden måske foretrække at holde lav profil.

Det næste angreb fra ormen Sober er planlagt til at begynde i dag ved midnat, viser analyser af tidligere varianter.

Men med hele sikkerhedsbranchen og myndighedernes øjne rettet mod sig, vil bagmanden muligvis vælge at holde lav profil.

Sikkerhedseksperter har knækket den algoritme, som ormen bruger til at finde frem til de websteder, hvorfra den kan hente nyt materiale.

Dato ligger fast

Samtidig har man fundet frem til, at ormen vil aktivere sig selv igen ved midnat, når 5. januar bliver til 6. januar.

- Der er ikke lagt noget ud på adresserne. Det er muligt, at han vil holde sig på sikker afstand, siger chefkonsulent Carole Theriault fra antivirusfirmaet Sophos.

Noget tyder på, at myndighederne er på sporet af bagmanden. To dage før den seneste variant blev spredt, advarede tysk politi om et forestående angreb.

- Det er mest sandsynligt, at han vil holde en lav profil frem for at kaste sig ud i en aktivering af ormen, siger Mikko Hypponen, forskningschef hos F-Secure.

En gun-man uden partnere

Sober-bagmanden skiller sig ud fra flertallet af de virus-programmører, der sender ondsindede programmer i omløb på internettet. Flertallet har økonomiske motiver og ønsker ikke at blive genstand for stor opmærksomhed.

Mikko Hypponen betegner derfor Sober-bagmanden som en "lone gunman", altså i dette tilfælde en virus-programmør, der arbejder alene.

Tidligere Sober-varianter har spredt højreorienteret eller nynazistisk materiale, og det var derfor spekuleret i, om den 5. januar skulle kædes sammen med årsdagen for stiftelsen af nazistpartiet.

Mikko Hypponen har dog ikke store forventninger om, at det denne gang vil lykkes for myndighederne at fanger Sober-bagmanden.

- Han har leget katten-efter-musen i over to år nu. Men jeg håber virkelig, at de vil være i stand til at opspore ham, siger Mikko Hypponen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S