Batteriskift mørklægger Grønland

En menneskelig fejl ved udskiftningen af et batteri betød torsdag, at næsten al kommunikation i Grønland gik i sort.

Kommunikation ud af Grønland kan nemt komme på tynd is. Det blev klart torsdag, da et batteriskift betød, at al kommunikation, der skal over Nuuk, døde.

Internettet var nede, mobiltelefonen var tavs, og hvis du var i gang med at betale med Dankort, måtte du væbne dig med tålmodighed.

Ser man bort fra fastnet-telefoni, maritimradio og flyradio, så var kommunikationen ikke-eksisterende i 10 minutter.

Alvorligt problem

Den del af Grønland, som landets 1.600 kilometer lange radiokæde dækker, fra Nanortalik til Uummannaq, var ramt.

Det lyder måske ikke af meget, men der er tale om, at hen ved 95 procent af den grønlandske befolkning var påvirket.

- Det er alvorligt nok. Hvis man har en VPN-forbindelse (virtual private network, red.) nord eller syd for Nuuk, så var den nede. Alt hvad der skal igennem eller termineres i Nuuk var ramt, og det er alt andet end fastnet og særligt sikrede systemer, siger Frank Gabriel, der er teknisk direktør i Tele Greenland.

Det svage led

Problemet skyldes, at langt hovedparten af kommunikationen foregår via radiokæden, og at det er meget begrænset, hvor meget automatisk redundans der er.

Når kommunikation skal forlade Grønland, er der tre satellitstationer. I Aasiaat, Qaqortoq og Nuuk, hvor sidstnævnte er den primære og største.

Systemet kan ikke håndtere automatisk at omdirigere trafikken.

- Vi er i færd med at etablere automatisk redundans via Aasiaat og Qaqortoq, så systemet automatisk kan køre videre i en situation som denne, men eventuelt med nedsat kapacitet, siger Frank Gabriel.

Tele Greenland er desuden ved at etablere såkaldt remote switching, hvilket betyder, at mobiltelefoni ikke længere skal via Nuuk, og at det derfor også vil fungere under et strømsvigt.

Frank Gabriel fortæller, at hvis et strømsvigt er af længere tids varighed, så vil personalet være nødt til manuelt at lægge al trafik om via København, hvilket vil betyde nedsat kapacitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Sundhedsdatastyrelsen

    Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse