Nano-magneter kan erstatte transistorer

Amerikanske forskere har demonstreret, at nanomagneter kan erstatte transistorer til at opbygge de logiske funktioner, som er afgørende for mikroprocessorer.

Den uundgåelige øvre grænse for Moores lov, der forudsætter, at teknologiske fremskridt gør det muligt at gøre transistorer i chips mindre, bliver jævnligt skubbet endnu et par år ud i fremtiden med ny forskning.

Når loftet nåes måske allerede 20 til 25 år fra nu, er der imidlertid erstatninger på tegnebordet.

Det seneste bud på nanoteknologi, som kan hjælpe i fremtidens chips, er nano-magneter, som et forskerhold har demonstreret kan udføre samme funktion som en transistor.

Ved at lagre informationen 0 eller 1 er de mange millioner transistorer i en moderne pc-processor i stand til at operere ved hjælp af logik.

En transistor skal imidlertid kunne lagre en elektrisk spænding, og det betyder, at transistoren kun kan gøres mindre ned til en vis grænse.

Et britisk forskerhold fra Imperial College i London har tidligere vist, at det er muligt for såkaldte nano-magneter at sende information videre langs en serie af magneter, skriver magasinet New Scientist.

Nu har et amerikansk forskerhold fra University of Notre Dame vist, at det er muligt at udnytte denne teknik til at opbygge de logiske funktioner, som udgør rygraden i en mikrochip.

Ifølge New Scientist har holdet også demonstreret, at det er muligt at skabe de mere komplekse funktioner NAND og NOR, som er afgørende.

Indtil videre er teknologien på et primitivt niveau, idet forskernes nano-magneter er relativt store og derfor langsomme. Computersimuleringer viser således, at den størrelse magneter, forskerne kontruerede, blot kunne operere ved 100 megahertz.

Mindre nano-magneter burde dog være i stand til at kunne arbejde ved en væsentligt højere frekvens, skriver New Scientist.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job