Bundproppen it-supportere stiger mest

LØNSTATISTIK: It-supportere har den laveste løn blandt it-ansatte. Til gengæld stiger de mest for andet år i træk.

Få en ordentlig uddannelse, har forældre prædiket for poderne i årevis. De har muligvis ret, i hvert fald hvis lønnens størrelse er en faktor for det fremtidige arbejdsliv.

I tilfældet med it-supportene viser undersøgelsen, at de er relativt kort uddannede og får den laveste løn blandt it-ansatte.

De kan glæde sig over, at de for andet år i træk får den procentvis største lønfremgang - men gør det ikke, for hver tredje er utilfreds med lønudviklingen, mens hele 42 procent er utilfredse med lønnen.

16 procent er i gang med at finde et andet job og mere end hver tiende har skiftet i årets løb.

Får du for lidt?

Computerworld har taget pulsen på it-folkets lønninger - lige til at bruge før næste lønforhandling eller jobsamtale.

- It-chef
- Programmør/ systemudvikler
- It-salgskonsulent
- It-projektleder
- Systemkonsulent
- Implementerings- konsulent
- It-sikkerhedsansvarlig
- Netværksansvarlig
- Webudvikler
- It-supporter

Hver fjerde it-supporter i undersøgelsen er kvinder. De er steget lidt mere end mændene, men tjener stadig 5.000 kroner mindre om måneden.

BONUSINFO - IT-SUPPORTER

Den største lønfremgang for it-supportere fandt sted på på Sjælland uden for hovedstadsområdet, Fyn, Bornholm, Lolland og Falster – hele 17,8 procent.

Plads i lønhierarkiet: 10
Gennemsnitsløn: 29.144 kroner
Lønstigning i 2005: 7,9 procent

Hent hele lønstatistikken (PDF, 110 KB)

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S