Chipfabrikanter i tænkeboks for kæmpe-wafere

En gruppe af verdens førende chipproducenter tager de første indledende skridt imod chipproduktion på wafere med en diameter på 450 millimeter.

13 chipproducenter vil stikke hovederne sammen bag lukkede døre for at lægge en plan for, hvordan de kan øge produktionen ved hjælp af større wafere. Det skriver magasinet EE Times.

De fleste chips til it-industrien produceres på wafere med en diameter på enten 200 eller 300 millimeter.

En wafer er populært sagt den skive af silicium, som op mod flere hundrede chips fremstilles på og siden skæres ud af.

Forøger produktionen

Jo større wafer, jo flere chips per wafer, hvilket generelt også betyder en forøgelse af den samlede produktion fra produktionslinjen.

Næste skridt for chipproducenterne er wafere med en diameter på 450 millimeter, som altså vil have et mere end dobbelt så stort areal til chips.

Firmaer som Intel, Samsung, AMD, Hewlett-Packard, IBM, Texas Instruments, Freescale og Infineon samarbejder i International Sematech Manufactoring Initiative, ISMI, om at definere overgangen til den næste wafer-generation.

- Skiftet fra 200 til 300 millimeter var en revolution. Det krævede en stor investering i forskning. Målet er at gøre det næste generationsskifte mere evolutionært. 300 millimeter var et temmelig brat skifte med mange nye standarder. Hvis vi gentager det, så vil vi gjort et fejltrin, siger Scott Kramer, chef for ISMI, til EE Times.

Første skridt bliver dog at få optimeret den nuværende 300 millimeter-produktion og få mest muligt ud af den, skriver EE Times.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere