Los Angeles kræver 60 mio. af GTA-spilfirma

Spilfirmaet Take Two bliver nu sagsøgt af byen Los Angeles, som forlanger, at firmaet betaler 60 millioner kroner tilbage, som svarer til salget af "GTA: San Andreas" i Californien.

Spilfirmaet Rockstar Games og moderselskabet Take Two Interactive Software har fået endnu et sagsanlæg på halsen på grund af spillet "Grand Theft Auto: San Andreas".

Denne gang er det byen Los Angeles, der sagsøger spilfirmaet for at have vildledt forbrugerne ved at markedsføre spillet med en forkert aldersgrænse. Det skriver nyhedsbureauet AP.

Spillet handler om bandevold, narko og prostitution, men det er mulighed for at låse op for skjulte sex-scener i spillet, som har vakt harme i USA.

Spillet blev frigivet med aldersgrænsen "Mature 17+", men skulle have været mærket "Adults Only 18+" for at vise, at spillet kun måtte sælges til personer over 18 år på grund af sex-scenerne.

Sex-scenerne var en del af spillet, men krævede en uofficiel modifikation til spillet, før de blev tilgængelige.

Da organisationen ESRB sidste sommer derfor ændrede mærkningen af spillet, betød det samtidig, at spillet blev taget af hylderne i de store supermarkedskæder Wal-Mart og Target.

Det har imidlertid ikke været nok for anklagemyndigheden i Los Angeles, som nu har lagt sag an og kræver, at Take Two betaler de godt 60 millioner kroner return, som selskabet har solgt GTA-spillet for i Californien.

- Virksomheder har pligt til sandfærdigt at deklarere indholdet af deres produkter, uanset om det er i den mad, vi spiser, eller i de underholdningsprodukter, vi forbruger, siger chefanklager Rocky Delgadillo til nyhedsbureauet AP.

Take Two er allerede trukket i retten af forbrugere i delstaten New York, ligesom firmaets markedsføring er sat under lup af de amerikanske konkurrencemyndigheder, skriver nyhedsbureaet Reuters.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S