Virk.dk afviser storkrise: Varen er leveret

Afsløringen af både kriseplaner, tvang og nedlæggelse af det privat-offentlige partnerskab om Virk.dk kommer bag på direktøren for erhvervsportalen. Brugerne kommer samtidig med indholdet, mener han.

Vi har leveret den vare, vi skulle. Det er holdningen fra direktøren for Virk.dk, Per Palmkvist Knudsen, oven på sidste uges afsløring af en hidtil ukendt redningsplan for den kontroversielle erhvervsportal.

Computerworld kunne fredag beskrive, hvordan interne papirer fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen afslørede en plan, der har til formål at få pumpet brugertallet på portalen i vejret i løbet af meget kort tid.

Det skulle ske ved at vride armen rundt på de styrelser, der for længst skulle have leveret tjenester til Virk.dk i form af eksempelvist elektroniske blanketter.

Planen om at øge brugertallet var en hastesag, fordi tilskuddet til Virk.dk skal genforhandles hos Finansministeriet allerede til marts.

Kommer af sig selv

Direktøren for Virk.dk har efter afsløringen nu valgt at tage bladet fra munden. Han er overrasket over sagen, der slet ikke har det rigtige fokus, mener han.

- Brugertallet er kun væsentligt for at vise, at vi har en berettigelse. Visionen er jo at lave et produkt, der er så godt, at brugerne kommer af sig selv. Det er det, jeg betragter som den væsentligste opgave, siger Per Palmkvist Knudsen.

Han påpeger, at Virk.dk på nuværende tidspunkt kan fremvise meget stigende brugertal og er ude over de værste tekniske problemer. Antallet af faktiske indberetninger via Virk.dk er dog stadig alt for lavt i forhold til Virk.dk's egne mål.

Brud med staten

Papirer har også afsløret, at Erhvervs- og Selskabsstyrelsen anser det for nødvendigt at Virk.dk bliver en statslig portal i forbindelse med det kommende udbud i slutningen af 2006.

Dermed er det privat-offentlige partnerskab mellem staten og Kraks forlag, der driver Virk.dk, på vej mod sin slutning. Partnerskabet var ellers et af den borgerlige regerings store prestigeprojekter, da Virk.dk gik i luften i 2003.

Per Palmkvist Knudsen undrer sig over, hvorfor Erhvervs- og Selskabsstyrelsen er så kritisk over for det partnerskab, der er indgået med Krak.

Problemerne med at få brugertallet op har nemlig i ligeså høj grad handlet om indhold og markedsføring af de digitale indberetningsløsninger. Og det var staten, der skulle levere det.

- Vi har haft problemer, men jeg mener, at vi nu har leveret varen – nemlig en portal, der virker. Nu glæder jeg mig til, at styrelserne leverer de indberetningsløsninger, de skal, så vi kan begynde at se fremad og få brugt den portal, siger han.

Manglende tjenester

I fredagens trykte udgave af Computerworld erkendte direktør for Erhvervs- og selskabsstyrelsen, Ole Blöndal, at styrelserne ikke havde været gode nok til at levere de tjenester, de skulle.

I samme åndedrag erkendte han også, at trafiktallet på Virk.dk kunne have været højere, hvis alt indhold havde ligget der fra begyndelsen.

Samtidig viste de interne papirer fra styrelsen, at man overvejede tvang som en af de muligheder, der kunne sparke til brugertallet. Det skulle ske ved at lukke for alle andre muligheder for at indberette digitalt i 2007. Det kræver imidlertid, at styrelserne leverer tjenesterne først.

Afviser tvang

Tanken om tvang er dog ikke umiddelbart tiltalende for Virk.dk-direktøren, der sagtens forstår, at tvang kan være fordelagtigt – men tiden er ikke inde, mener han.

- Internettets natur er jo sådan, at brugerne kommer helt automatisk, hvis man har et tilbud, de ikke kan undvære. Eller hvis de kan spare penge. Derfor gør man i første omgang klogt i at udvikle Virk.dk, så brugerne altid kan finde alt det, de skal bruge, i stedet for at tvinge dem, siger Per Palmkvist Knudsen.

Krak fik i sidste uge bevilget et ekstratilskud på 24 millioner kroner fra Folketingets finansudvalg. Pengene skal dække det underskud, Krak kommer til at få på driften af Virk.dk frem til at portalen skal i udbud i slutningen af året.

I alt har Krak oparbejdet et underskud på godt 60 millioner kroner på Virk.dk, siden portalen gik i luften i 2003. Underskuddet skyldes dels tekniske problemer i begyndelsen, dels at Krak ikke har haft den indtægt på kommercielle aktiviteter, som selskabet havde regnet med.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly