Apple sagsøges for iPod-høreskader

En amerikaner går rettens vej for at få Apple til at lægge en dæmper på lydniveauet i høretelefonerne på selskabets iPod, der er i søgelyset for at kunne give høreskader.

Elektronikproducenten Apple skal tvinges til at lægge en dæmper på lydniveauet fra selskabets populære musikafspiller iPod, mener amerikanske John Kiel Patterson, som har lagt sag an mod selskabet. Det skriver InformationWeek.

Sagsanlægget kommer, efter eksperter har peget på risikoen for høreskader fra MP3-afspillere som Apples iPod.

Eksperterne har peget på, at faktorer som udformningen af øretelefonerne og muligheden for at spille musik med over 100 decibel i flere timer kan resultere i høreskader.

Lydtryk øges

Apple har tidligere været nødt til at sætte en begrænsning på 100 decibel for at kunne få tilladelse til at sælge afspilleren i Frankrig, skriver InformationWeek.

Eksperter i høreskader har vurderet, at de medfølgende høretelefoner øger det effektive lydtryk med yderligere op til seks decibel.

Derfor mener John Kiel Patterson, at Apple skal ændre i softwaren, så afspilleren ikke kan spille så højt, at det sammen med de medfølgende øretelefoner kan give høreskader.

Et lydtryk på eksempelvis 110 decibel svarer til niveauet ved en moderat rockkoncert, men da musikafspillere som iPod kan indeholde mange timers musik, øger det risikoen for, at folk vil lytte i længere tid, end en koncert varer, eller de før har brugt eksempelvis en Walkman.

Ud over lydstyrken afhænger risikoen for høreskader også af den tid, som personen udsættes for lydniveauet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse