Spil-motiveret hacking i kraftig vækst

Kinesiske hackeres angreb mod sydkoreanske websteder er vokset kraftigt i løbet af de seneste tre måneder. Angriberne er fortrinsvis gået efter spil-brugernavne.

I løbet af de sidste tre måneder er mere end 2.000 websteder i Sydkorea og Kina blevet misbrugt af hackere, der blandt andet bruger webstederne til at sprede bagdørsprogrammer, som bruges til at stjæle brugeroplysninger til onlinespil.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Geot er der tale om kinesiske hackere.

70 procent af de angrebne websteder befinder sig i Sydkorea, skriver avisen Chosun Ilbo.

Permanente bagdørsværter

De øvrige websteder er kinesiske, men flere af dem bruges formentligt som permanente værter for bagdørene ifølge Geot.

Sydkorea er det land i verden, der har den bedste udbredelse af bredbånd, og onlinespil er blevet en enorm industri og kultur i landet.

De første hackerangreb gik fortrinsvis ud over dedikerede spil-websteder, men ifølge Chosun Ilbo er også to tv-stationer, flere offentlige hjemmesider samt universiteter blandt de ramte.

Samtidig har angrebene bredt sig fra forsøg på at stjæle adgangskoder til spil til også at omfatte adgang til de websteder, hvor spillerne kan købe og sælge virtuelle genstande.

Måske vil de stjæle bankoplysninger

Ifølge Chosun Ilbo er sydkoreanske eksperter i it-sikkerhed nu bekymrede for, at det næste logiske skridt vil være at forsøge at stjæle bankoplysninger.

Kritikere hævder, at problemet bliver forværret af, at handel med virtuelle spilgenstande ikke er lovligt.

En lovliggørelse vil ifølge kritikerne kunne flytte handlen over på sikre hjemmesider, hvor brugerne samtidig er beskyttet af lovgivningen, skriver Chosun Ilbo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos