Antivirus vil beskytte netværk mod usikre pc'er

Antivirusfirmaerne Symantec og McAfee går nu begge ind på markedet for systemer, der skal sikre netværk mod, at en enkelt usikker pc starter et virus-angreb.

Virusangreb i virksomheder sker ofte ved, at en enkelt inficeret pc får adgang til virksomhedens netværk og herfra enten spreder sig til andre pc'er eller skaber nok støjende trafik på netværket til at genere den almindelige drift.

Antivirusfirmaerne Symantec og McAfee går nu ind på markedet for systemer, der skal sikre netværket mod angreb indefra.

Begge firmaer har således lanceret produkter til styring af pc'ers adgang til netværket, så en pc ikke kan få adgang, hvis den ikke overholder de fastsatte sikkerhedsregler.

Tjekkes inden der logges p

- Vi vil også kunne tjekke for tilstedeværelsen af ondsindede programmer som Sasser, Zotob eller bagdørsprogrammer, før en pc får lov til at komme på netværket, siger produktchef Eric Winsborrow fra McAfee.

McAfee vil i marts sende Policy Enforcer 1.0 på markedet med en Windows-baseret klient, som kontrollerer Windows-pc'ens firewall, antivirus, sikkerhedsopdateringer og eventuelle uautoriserede programmer, før den får adgang.

En Windows-pc, som dumper testen, bliver sat i karantæne indtil problemet er løst. Policy Enforcer vil ligeledes blive leveret med software, som kan opdage nye enheder, som eksempelvis bærbare pc'er, som bliver koblet på netværket.

Symantec købte sidste år Sygate og fik i den forbindelse software adgangskontrol på netværk, som selskabet nu har inkluderet i den hardwarebaserede Network Access Control Enforcer.

Kompatible med branchestandarder

Ligesom McAfees software vil Symantecs hardware kunne identificere nye enheder på netværket og kontrollere, at sikkerheden er i orden, før de får adgang.

Både Symantec og McAfee hævder, at deres produkter er kompatible med de branchestandarder, som Cisco og Microsoft har udviklet med henholdsvis Network Admission Control (NAC) og Network Access Protection (NAP).

Microsofts NAP er endnu kun i betatest, men ventes at blive en del af Windows Vista, som Microsoft frigiver senere i år.

Både Symantec og McAfee støtter desuden den åbne standard Trusted Network Connect.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub