E-mail-telefon får lov at fortsætte

Tre millioner Blackberry-brugere kan beholde deres telefoner lidt endnu, da dommeren i en patentsag har givet de stridende parter en sidste chance til at indgå forlig.

Brugerne af Research-in-Motions Blackberry-telefoner kan indtil videre ånde lettet op, efter dommer James Spencer fredag besluttede at give de to stridende selskaber, Research-in-Motion og NTP, en sidste chance for at nå frem til et forlig.

Det var frygtet, at sagen ville udløse et fogedforbud, som ville lukke for e-mailservicen for de godt tre millioner Blackberry-kunder i USA.

Mens amerikanerne på ingen måde har taget SMS til sig på samme måde som danskerne, så har Blackberry-telefonerne vundet et betydeligt publikum og er reelt blandt de dominerende på markedet for PDA'er og smartphones i USA.

Firmaet NTP hævder imidlertid, at Research-in-Motion krænker et patent, som NTP ejer.

NTP kræver derfor kompensation fra Research-in-Motion, som indtil videre har nægtet at bøje sig.

Begge firmaer fik reelt en skideballe af dommer James Spencer, fordi de to parter ikke er nået frem til et forlig.

Selvom de to parter hidtil har stået hårdnakket fast på hvert sit, så er et fredeligt forlig stadig en åben mulighed, vurderer analytikere.

- Dommeren bad dem om at finde frem til et forlig, og vi har hele tiden ment, at det ville være det mest sandsynlig resultat. Begge parter har meget på spil, siger analytiker Ken Dulaney fra analysefirmaet Gartner.

Til både CNET og eWeek siger Research-in-Motions administrerende direktør Jim Basillie imidlertid, at et forlig aldrig har været en mulighed.

CW.dk
www.eb.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere