Cray bag multifunktions-supercomputer

Veteranerne fra Cray vil udvikle en ny blade-baseret platform for supercomputere, der samler de to primære typer af supercomputere i én.

Supercomputer-producenten Cray vil lancere en ny platform for supercomputere, der skal samle de to primære typer i samme system ved hjælp af blade-serverteknologi.

Supercomputere opdeles i vektor- og skalar-optimerede systemer, der er specialiserede til bestemte beregningstyper.

Hardware til begge typer

En simulering beregnet til den ene type vil typisk blive behandlet meget langsommere på en supercomputer af den anden type.

Det vil Cray lave om på med fremtidige supercomputere, der indeholder hardware til begge typer.

På den måde vil det ikke længere være nødvendigt at opdele simuleringer i de to typer, da systemet vil kunne håndtere begge dele i samme program.

10 gange så lang tid

- Allerede i dag ser du tunge vektor-programmer, hvor én procent er skalar, men hvis du ikke har en særskilt processor til den ene procent, så kan det tage 10 gange så lang tid at køre programmet, siger talsmand Steve Conway fra Cray.

Cray vil basere den nye platform på en blade-serverarkitektur bygget op omkring chipproducenten AMD's Opteron-processorer.

Derudover vil de enkelt blade-servere blive udstyret med særlige chips til blandt andet at optimere vektor-beregningerne.

Cray forventer at kunne sende de første systemer på markedet i 2010.

Cray er imidlertid ikke alene om at ville kombinere skalar- og vektor-beregninger i samme computersystem.

IBM forsøger sig med noget lignende baseret på selskabets nye Cell-processor, der reelt består af én skalar-kerne og otte vektor-kerner.

Cell-processoren er blandt andet udviklet til Sonys spilkonsol Playstation 3, men IBM har fra start haft supercomputer-ambitioner for chippen.

Ifølge Cray har selskabet imidlertid en trumf i ærmet i kraft af selskabets oversættere eller compilere.

- Cray har et solidt forspring med en oversætter, der kan se på koden og vurdere, om det vil køre bedst på en skalar-processor eller på en vektor-processor, siger Steve Conway.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere