Dell køber spil-pc-producenten Alienware

Dell har købt pc-producenten Alienware, der specialiserer sig i kraftige pc'er hovedsageligt rettet mod computerspillere. Opkøbet skal supplere Dells egne spil-pc-produkter.

Pc-producenten Dell har købt den amerikanske pc-producent Alienware, der specialiserer sig i ekstra kraftige pc'er hovedsageligt til computerspillere og 3D-grafikere.

Dell har i forvejen en produktserie af særlige spilpc'er, der er betydeligt dyrere end den typiske Dell-pc, da de indeholder de kraftigste komponenter på markedet.

Alienware har specialiseret sig i denne type kraftige systemer, der typisk giver mulighed for en større indtjeningsmargin end i den laveste ende af markedet, hvor konkurrencen er større.

Selvstændig forretningsenhed

Ifølge Dell kommer Alienware til at fortsætte som en selvstændig forretningsenhed under samme ledelse.

- Alienwares produkter er et godt supplement til Dells egne kraftige pc'er bygget til pc-spillere. Alienware har samtidig et fremragende ry blandt forbrugerne, siger Michael Dell ifølge en pressemeddelelse.

For Alienware betyder købet, at selskabet kan udnytte Dells leverandørnetværk til at få større effektivitet og dermed blive mere konkurrencedygtigt.

- Opkøbet giver mening, fordi det marked, som Alienware bevæger sig i, er et hurtigt voksende segment af pc-markedet. Det er også et segment med stor indtjeningsmargin, siger analytiker Richard Shim fra IDC til nyhedsbureauet AP.

Han påpeger dog, at det vil være klogt af Dell at lade være med at pille for meget ved Alienware for at undgå, at firmaet mister anseelse blandt spilentusiasterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job