Tæsk til danskere i Transatlantic Showdown

Det rent danske Counter-Strike-hold "Spirit of Amiga" fik ikke et ben til jorden i den internationale turnering Transatlantic Showdown. Bedre gik det for danskejede "Meet Your Makers".

De fem danskere fra den danske Counter-Strike-klan "Spirit of Amiga" var oppe mod overmagten, da de ved den internationale turnering Global Gaming League: Transatlantic Showdown mødte amerikanerne fra "Team 3D".

Turneringen, hvor hold, der har kvalificeret sig fra finalerne i henholdsvis den amerikanske og den europæiske professionelle spilliga, mødes, blev afholdt i New York i weekenden.

Ren afklapsning

Danske "Spirit of Amiga" måtte indkassere en ren afklapsning, da holdet tabte samtlige baner mod "Team 3D".

Til gengæld var der en vis dansk succes at finde i Warcraft 3 for tomandshold, hvor de to sydkoreanere under spillernavnene "Moon" og "Lucifer" repræsenterede det danskejede professionelle hold "Meet Your Makers".

De to vandt denne del af turneringen og indkasserede godt 46.000 kroner til det danskejede hold.

Meet Your Makers har base i København, men benytter sig primært af udenlandske spillere på grund af det højere niveau, oplyser direktør og medstifter Mark Peter Fries fra Regroup Esports, der står bag holdet.

Samlet vinder af turneringen, der ud over Counter-Strike og Warcraft 3 også omfattede Quake 4, blev USA med en kneben margin over de europæiske hold.

Relevante link

Transatlantic Showdown

Meet Your Makers




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere