Windows Vista-brugerflade lukkes for pirater

For at få adgang til den avancerede 3D-brugergrænseflade kaldet Aero i Windows Vista, vil Microsoft forlange en test, der skal afsløre piratkopier.

Det kommer ikke alene til at kræve en kraftig pc med et 3D-grafikkort at afvikle den nye grafiske brugerflade kaldet Aero til Windows Vista. Det vil også kræve, at man faktisk er i besiddelse af en lovlig version af styresystemet.

Microsoft vil kræve, at brugerne skal have verificeret gyldigheden af deres Windows Vista-licens og produktnøgle, før brugerfladen kan aktiveres, oplyser selskabet.

Alle versioner af Windows Vista vil dog også kunne afvikles i en såkaldt "Classic mode", som giver brugeren en brugerflade, der ligner den, der benyttes i Windows 2000.

Aero-brugerfladen vil udnytte forskellige 3D-funktioner til blandt andet mere avancerede ikoner, overgange mellem vinduer og halvgennemsigtige elementer.

Microsoft har frigivet en foreløbig vejledning til Windows Vista, som blandt andet beskriver forskellige grader af detaljerigdom for brugerfladen.

Der vil således være i alt fire niveauer, hvor det laveste vil være Classic og det højeste Aero.

Det næstlaveste kaldes Basic og vil være tilgængelig i alle versioner af Windows Vista inklusiv den såkaldte Starter-udgave, der er en skrabet version rettet mod lavprismarkeder ligesom den nuværende Starter-udgave af Windows XP.

Næsthøjeste niveua kaldes Standard og vil have hardware-krav, der svarer til Aero. Denne grænseflade er primært beregnet til brugere, der har Home Basic-versionen af Windows Vista, og derfor ikke har adgang til Aero, men har den nødvendige hardware.

I vejledningen angiver Microsoft ligeledes, at Aero vil kræve en grafikchip, der understøtter DirectX 9 og Pixel Shader 2.0-teknologien. Samtidig skal systemet bruge mellem 64 og 256 megabyte grafikhukommelse alt efter skærmopløsningen.

Vejledningen til Windows Vista er publiceret i Microsofts eget XML-baserede alternativ til PDF og kræver, at man installerer særlig software for at vise dokumentet.

Relevant link

Microsoft Technet weblog med link til vejledning

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks