Microsoft vil afprøve "taletids-pc"

Microsoft vil forsøge at skaffe nye kunder i udviklingslande ved at sælge pc'er til halv pris, som til gengæld kræver en løbende optankning af "brugstid".

Microsoft vil afprøve en ny forretningsmodel for salg af pc'er i lande, hvor mange ikke har råd til at købe en almindelig pc. Microsoft vil forsøge at kopiere successen fra mobiltelefoner med taletid ved at lancere en pc, hvor brugeren betaler forud for forbruget.

Microsoft har sammen med en række partnere udviklet en teknologi, som selskabet kalder FlexGo, der er en kombination af hardware og software.

Det vil således i udvalgte lande være muligt at købe en FlexGo-pc til omkring halvdelen af den normale pris.

Til gengæld indeholder pc'en en måleteknologi, der holder styr på, hvor meget pc'en bruges.

Når den første mængde brugstid er opbrugt, vil brugeren kunne købe ekstra tid. Løber brugeren tør for tid, vil pc'en blive låst.

- Kunderne skal lægge en mindre sum penge på bordet for pc'en, fordi de til gengæld løbende skal købe brugstid, siger produktchef Mike Wickstrand fra Microsoft.

Modellen er inspireret fra taletidstelefoner, som er populære i udviklingslande, fordi brugeren ikke forpligter sig til en fast månedlig afgift, men derimod kan betale, når han har råd.

Microsoft er langt fra det eneste it-firma, der forsøger at finde en måde at få åbnet det enorme marked, der findes i lande som Brasilien, Mexico, Rusland, Indien og Kina.

Chipproducenten AMD har udviklet en lavpris-pc til disse markeder, og en række andre it-firmaer arbejder på at skabe en bærbar pc med en pris på omkring 100 dollar.

Microsoft har hidtil forsøgt sig med en særlig neddroslet version af Windows, som selskabet har tilbudt til lavpris i en række lande for blandt andet at konkurrere mod lavpris-pc'er udrustet med styresystemet Linux.

Microsoft har i stilhed allerede afprøvet FlexGo i Brasilien, som også bliver det første land, hvor modellen afprøves i større skala.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT