Analytiker langer ud efter mobilt fremsyn

Arbejdet under Videnskabsministeriets teknologiske fremsyn for mobil-branchen mødes af skarp kritik forud for præsentationen af fremsynets konklusioner på en konference onsdag.

Flyvsk og fyldt med buzzwords og store armbevægelser.

Sådan lyder kritikken af Videnskabsministeriets teknologiske fremsyn om Danmarks vej til en styrkeposition inden for udvikling af mobile og trådløse teknologier.

Kritikken fremføres af konsulentfirmaet Strand Consult i et notat, som Computerworld er kommet i besiddelse af forud for præsentationen af det teknologiske fremsyns konklusioner på en konference onsdag.

Fremsynet har store ambitioner "uden at man har foretaget tilstrækkelige analyser til at kunne dokumentere, at de anbefalinger, man kommer med, er dem man bør fokusere på," lyder kritikken.

Ensidig rapport

Et af de afgørende kritikpunkter i notatet er, at arbejdet bag det teknologiske fremsyn er blevet sat i gang af Videnskabsministeriet uden at involvere eksempelvis Økonomi- og Erhvervsministeriet og Kulturministeriet.

Sammen med Videnskabsministeriet har de to ministerier ellers stor indflydelse på de danske virksomheders muligheder på området.

"Ved at undlade at inddrage Erhvervsministeriet og Kulturministeriet har man forspildt en unik chance for at skabe et dokument, der kunne være en inspirationskilde for folk, der ønsker at arbejde i og med det mobile univers", fremgår det af notatet.

Blandt de øvrige kritikpunkter er, at rapporten ensidigt fokuserer på Danmarks rolle og i for lille grad tager højde for "at den trådløse industri om nogen er en global industri".

Oversete områder

Notatet henviser til, at mobilgiganter som Nokia og Ericsson med hjemstavn i Danmarks nordiske nabolande netop er kendetegnet ved, at de betragter sig som internationale spillere i en international branche.

"Er det realistisk at tro, at Danmark som nation kan få succes i en international branche som den trådløse, hvis vi ensidigt tror, at vi skal ud over stepperne iført vores rød/hvide trøjer og klaphatte?," lyder et spørgsmål i notatet.

Her fremføres det endvidere, at arbejdsgruppen bag rapporten har overset flere områder som eksempelvis professional services, som branchen angiveligt selv anser som fremtidigt vækstområde.

Endvidere argumenteres der for, at arbejdsgruppen i højere grad skulle have hentet bidrag fra mulige investorer som internationale venturefonde for at få deres bud på, hvad der skal til for at trække nye investeringer på området til Danmark.

Læs mere om konferencen og fremsynet hos Computerworld onsdag.

Relevante link

Rapporten 'Teknologisk fremsyn om mobil og trådløs kommunikation' (pdf)

Konferencen om Danmarks mobile og trådløse fremtid

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job