Business intelligence i samfundets tjeneste

Tema: Lokalsamfundsprofilen er en business intelligence løsning, der understøtter socialpolitiske beslutninger i Århus Kommune. Politikere, forvaltning og fagprofessionelle i 48 skoledistrikter deler data og viden i én overbliksmaskine.

Analyser og sammenligninger af nøgletal for omsætning, overskud og andre dele af virksomheders og organisationers økonomi er det typiske billede af business intelligence.

Men i Århus Kommune har de to magistratsafdelinger Børn og unge samt Social og Beskæftigelses-afdelingen fået lavet en BI-løsningen, der sikrer at alle fagmedarbejdere, embedsmænd og politikere har det samme datagrundlag til vurderingen af resultaterne og dermed beslutningerne om den fremtidige indsats for udsatte børn og unge.

Trækker på samme data

Løsningen betyder at godt 1.100 brugere i kommunen trækker på de samme tværgående data.

De tæller for eksempel demografi, sociale foranstaltninger, sociale underretninger, fravær i folkeskolen, sigtede og sigtelser, unges uddannelsessituation efter folkeskolen og brug af specialtilbud i skoleregi.

Som i al anden business intelligence er der tale om data om data, der kan danne grundlag for fælles overblik, analyse af tendenser og udviklinger i det enkelte skoledistrikt og på tværs af 48 skoledistrikter.

Socialchef Leif Gjørtz Christensen, der er formand for styregruppen bag Lokalsamfundsprofilen har kaldt den en overbliksmaskine, som både giver et billede af effekten i indsatsen for de udsatte børn og unge.

Samtidig rejser den en masse nye spørgsmål om, hvad der skaber effekten.

Men bundlinien for socialchefen har været, at arbejdet på tværs af domænerne nu er langt mere metodisk, fordi der er fakta på bordet.

Vidtgående beslutninger

Århus Byråd traf i 2001 og 2002 to vidtgående beslutninger om at øge indsatsen over for udsatte børn og unge samt organisere et lokalt samarbejde i kommunernes skoledistrikter.

Beslutningerne førte til, at der blev opstillet tre delmål om at nedbringe antallet af 10 til 14-årige børn anbragt uden for hjemmet, at nedbringe kriminaliteten med 25 procent blandt de 15 til 17-årige samt sikre, at alle unge, der forlader folkeskolen fortsætter i en ungdomsuddannelse eller et arbejde.

I 2004 gik it-projektet med at skabe Lokalsamfundsprofilen i gang for at understøtte denne indsats.

Århus Kommune allierede sig med softwarehuset SAS, og har skabt en teknisk rygrad i arbejdet som bygger på SAS’ Intelligence Platform samt, SAS ETL Studio, SAS Management Console og SAS Portal.

70 gigabyte

Lokalsamfundsprofilen arbejder i et data warehouse, der rummer cirka 70 gigabyte data, som er viden om data fra ti andre it-systemer, der kører i kommunen eller hos KMD.

Data warehouset er organiseret, så data kan bruges til mange andre løsninger end Lokalsamfundsprofilen.

- Det er banebrydende, at Lokalsamfundsprofilen giver skolelederen og daginstitutionslederen data om deres lokale institution, mens embedsmænd og politikere centralt får et samlet overblik, siger Toke Agerschou, der er projektleder for Lokalsamfundsprofilen.

Han understreger det afgørende i, at alle deler fakta, men bevarer fuld lokal selvstændighed, og hver faggruppe har sin metodefrihed.

80 interessenter

Det har krævet stor vilje, at få projektet gjort flyvefærdigt.

Op mod 80 forskellige interessenter har været involveret i beslutningsprocessen, og alene muligheden og betingelserne for at lade politiet anvende

Lokalsamfundsprofilens rapporteringer om kriminalitet tog 10 måneder at få på plads.

- Vi er stødt på alle tænkelige udfordringer af organisatorisk og kulturel art. It-delen har i sig selv egentlig ikke været den store udfordring, for den har vi outsourcet. Og vi har undervejs gjort os en masse metaerfaringer med at tænke og arbejde på tværs i den kommunale verden, fortæller Toke Agerschou.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job