Intel og VMware vil samle virtualiserings-viden

Intel og VMware samarbejder om at udbrede viden og software til implementering af virtualisering i fælles håb om at overvinde flere kunder.

Chipgiganten Intel har indgået et samarbejde med EMC-ejede VMware om at drive et fælles videnscenter for virtualisering, der skal hjælpe systemadministratorer med at implementere virtualisering.

Flere virksomheder ser i dag virtualisering som en mulighed for at afvikle forretningskritiske systemer på virtuelle servere, der blandt andet gør det muligt at udnytte hardwaren mere optimalt.

Tidligere blev virtualisering hovedsageligt anvendt til test af applikationer.

Med det nye publikum for virtualisering, ser de to firmaer en mulighed for et samarbejde om at uddanne kunderne.

- De efterspørger best practices, siger teknisk chef Dan Chu fra VMware til magasinet eWeek.

Intel og VMware står i fællesskab bag projektet Vitualize ASAP, der skal formidle software og erfaringer til blandt andet systemudviklere, der vil udvikle applikationer til afvikling under VMware på Intels Xeon-platform.

For Intel handler samarbejdet om at fremme kendskabet til de særlige funktioner, selskabet har bygget ind i Xeon-processorerne til at understøtte virtualisering.

- At give it-ansvarlige den rette vejledning til anvendelse vil være med til at få dem til at flytte deres datacentre over på en VMware-platform på Xeon-servere, udtaler afdelingschef Pat Gelsinger fra Intel ifølge en pressemeddelelse.

Relevant link

Virtualize ASAP




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere