Dyremose stopper som topchef i TDC

TDC's administrerende direktør og koncernchef Henning Dyremose kvitter jobbet og bliver ny bestyrelsesformand i telekoncernen. Jens Alder forventes at blive ny direktør og koncernchef.

Henning Dyremose kvitter jobbet som administrerende direktør og koncernchef i TDC for at blive bestyrelsesformand i samme selskab.

Det oplyser TDC i en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at Jens Alder fra Swisscom forventes at tiltræde som ny administrerende direktør og koncernchef 1. november 2006.

Henning Dyremose forventes valgt som ny bestyrelsesformand i forbindelse med TDC's ordinære generalforsamling i marts 2007. Henning Dyremose fortsætter som direktør og koncernchef, indtil Jens Alder tiltræder.

- Jeg har været fantastisk glad for mine snart otte år som koncernchef for én af Danmarks mest interessante og dynamiske virksomheder. Men jeg synes, at tiden er kommet til at give stafetten videre, udtaler Henning Dyremose.

Alder glæder sig

Finansdirektør og koncerndirektør Hans Munk Nielsen fortsætter i direktionen.

Den nye TDC-topdirektør Jens Alder er 49 år og schweizisk statsborger, men han har danske rødder. Han er uddannet ingeniør og har en fortid i blandt andet Alcatel og var indtil for et halvt år siden koncernchef for det delvist statsejede schweiziske teleselskab Swisscom.

- Jeg har fulgt TDC på tæt hold igennem mange år, ikke mindst fordi TDC er en væsentlig konkurrent for Swisscom på det schweiziske marked. TDC er en fremragende virksomhed med en masse dygtige og engagerede medarbejdere og et stærkt ledelsesteam, som jeg glæder mig til at videreudvikle TDC sammen med, udtaler Jens Alder.

Henning Dyremose, der fyldte 60 år i december og har været koncernchef i TDC siden 1998, vil fremover hellige sig bestyrelsesarbejde, fremgår det af pressemeddelelsen.

Udover den kommende formandspost i TDC er han i forvejen næstformand for Brdr. A. O. Johansen og A. O. Invest samt bestyrelsesmedlem i Carlsberg og Fonden Baltic Development Forum.

Den tidligere arbejds- og finansminister er desuden blandt andet formand for Dansk Industri, hvor han fortsat vil være TDC's repræsentant i hovedbestyrelsen.

Læs meget mere på Computerworld.dk senere. Stort portræt i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura