Dyremose stopper som topchef i TDC

TDC's administrerende direktør og koncernchef Henning Dyremose kvitter jobbet og bliver ny bestyrelsesformand i telekoncernen. Jens Alder forventes at blive ny direktør og koncernchef.

Henning Dyremose kvitter jobbet som administrerende direktør og koncernchef i TDC for at blive bestyrelsesformand i samme selskab.

Det oplyser TDC i en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at Jens Alder fra Swisscom forventes at tiltræde som ny administrerende direktør og koncernchef 1. november 2006.

Henning Dyremose forventes valgt som ny bestyrelsesformand i forbindelse med TDC's ordinære generalforsamling i marts 2007. Henning Dyremose fortsætter som direktør og koncernchef, indtil Jens Alder tiltræder.

- Jeg har været fantastisk glad for mine snart otte år som koncernchef for én af Danmarks mest interessante og dynamiske virksomheder. Men jeg synes, at tiden er kommet til at give stafetten videre, udtaler Henning Dyremose.

Alder glæder sig

Finansdirektør og koncerndirektør Hans Munk Nielsen fortsætter i direktionen.

Den nye TDC-topdirektør Jens Alder er 49 år og schweizisk statsborger, men han har danske rødder. Han er uddannet ingeniør og har en fortid i blandt andet Alcatel og var indtil for et halvt år siden koncernchef for det delvist statsejede schweiziske teleselskab Swisscom.

- Jeg har fulgt TDC på tæt hold igennem mange år, ikke mindst fordi TDC er en væsentlig konkurrent for Swisscom på det schweiziske marked. TDC er en fremragende virksomhed med en masse dygtige og engagerede medarbejdere og et stærkt ledelsesteam, som jeg glæder mig til at videreudvikle TDC sammen med, udtaler Jens Alder.

Henning Dyremose, der fyldte 60 år i december og har været koncernchef i TDC siden 1998, vil fremover hellige sig bestyrelsesarbejde, fremgår det af pressemeddelelsen.

Udover den kommende formandspost i TDC er han i forvejen næstformand for Brdr. A. O. Johansen og A. O. Invest samt bestyrelsesmedlem i Carlsberg og Fonden Baltic Development Forum.

Den tidligere arbejds- og finansminister er desuden blandt andet formand for Dansk Industri, hvor han fortsat vil være TDC's repræsentant i hovedbestyrelsen.

Læs meget mere på Computerworld.dk senere. Stort portræt i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S