Hackere bruger kunstig intelligens

Kunstig intelligens er hackernes nyeste våben til at finde sikkerhedshuller i programmer, advarer sikkerhedsfirma.

Visse hackere er begyndt at anvende metoder fra kunstig intelligens til at finde sårbarheder i software. Det oplyser sikkerhedsfirmaet Secure Computing.

Hackerne anvender såkaldt "fuzzing" som en automatiseret metode til at fremprovokere fejl i programmer ved at fodre dem med forskelligt input.

Eventuelt fremprovokerede fejl kan derefter udforskes for at se, om fejlen kan udnyttes til at skabe et såkaldt exploit, en programstump, der udnytter sårbarheden, så den kan anvendes til hacking.

Udveksles via chat

Ifølge Secure Computing udveksler hackere fuzzing-data via chatforummer og nyhedsgrupper for hurtigere at kunne udvikle nye ondsindede programmer.

Selskabet mener, at den seneste aktivitet omkring sikkerhedshuller i applikationer som Microsofts Office-pakke kan skyldes fuzzing.

- Fuzzing vil helt sikkert forbedre hackernes evne til at finde nye sårbarheder i programmer, siger salgschef Paul Henry fra Secure Computing ifølge en pressemeddelelse.

Secure Computing forudser, at brugen af kunstig intelligens til at finde sikkerhedshuller kan risikere at oversvømme visse softwareleverandørers apparat til distribution af sikkerhedsopdateringer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS