Unge: Mobiltelefonen slår klart fjernsynet

Unge mellem 16 år og 24 år vil hellere lege med mobiltelefonen end se fjernsyn. Kvinder og personer under 40 år er de mest entusiastiske mobilbrugere.

- Video killed the radio star, lød det i et hit fra 1979 med de for længst glemte Buggles.

En ny britisk undersøgelse viser, at tv-stjernerne nu selv risikerer at gå samme vej - i hvert fald, hvis de 16- til 24-årige ikke snart ændrer deres medievaner.

Den omfattende undersøgelse - der baserer sig på svar fra mere end 16.500 englændere - viser nemlig, at mobiltelefonen opfattes som et vigtigere teknologisk produkt end fjernsynet for de unge.

Mobilen er vigtigere

Det er særligt udpræget blandt unge kvinder, hvor 26 procent nævner mobiltelefonen som det vigtigste middel til kommunikation og medieforbrug.

Internettet er dog fortsat topscoreren med en andel på omkring 50 procent i denne gruppe.

Undersøgelsen, the Mobile Life Report 2006, er sponsoreret af Carphone Warehouse, en britisk forhandler af mobiltelefoner, der også driver teleselskabet Talk Talk.

Den ansete forskningsinstitution London School of Economics har også deltaget i udarbejdelsen af rapporten.

Telefonen giver tryghed

Yngre brugere har en væsentlig mere positiv opfattelse af mobiltelefonen end generationen over de 40 år.

- Et flertal i aldersgruppen 18-40 år siger, at mobiltelefonen har forøget deres livskvalitet, mens meningerne er delt ligeligt for og imod blandt brugere over 40 år, hedder det i rapporten.

Kvinder bruger deres mobiler mere og er gladere for dem end mænd.

Det skyldes blandt andet, at telefonen bidrager til at give øget tryghed.

Blandt kvinder siger 54 procent således, at de føler sig meget tryggere i trafikken, hvis de har deres mobiltelefon med. Det samme gælder for 25 procent af mændene.

Hver femte af de adspurgte siger, at de af og til anvender mobiltelefonen som et barrieresignal for at undgå uønskede samtaler eller kontakter. Blandt unge kvinder under 25 år er det mere end hver anden, der bruger mobilen på denne måde.

- Kvinder, der er alene på cafe eller bar, eller sidder i et tog, synes at bruge deres mobiler som barrieresignaler på samme måde som de plejede at kigge i en avis, eller læse i et blad, for at vise mænd, der var ude på noget, eller andre, der ville forstyrre, at de er optagede, skriver Kate Fox, en af rapportens forfattere.

Always on

Undersøgelsen viser, at mobiltelefonen i stigende grad medbringes hvor som helst – også i sengen.

- Kun 14 procent siger, at de slukker helt for deres mobiltelefon, når de har sex, lyder det i rapporten.

Omkring 40 procent siger, at de aldrig eller kun meget sjældent lukker for deres telefon.

Rapporten peger også på, at begejstringen over mobiltelefonen kan tage overhånd.

Knap 10 procent af de adspurgte mellem 16 år og 24 år erkender således selv, at de i større eller mindre grad er blevet afhængige af deres telefon.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job