8 ud af 10 har mistet pc'er med følsomme data

81 procent af amerikanske virksomheder har inden for det sidste år mistet en bærbar pc, der indeholdt følsomme oplysninger.

Hele 81 procent af amerikanske virksomheder har mistet én eller flere bærbare pc'er med potentielt følsomme eller forretningskritiske data inden for det sidste år.

Det fremgår af en undersøgelse foretaget af konsulentfirmaet Ponemon Institute blandt it-chefer i omkring 500 amerikanske virksomheder.

Det høje tal er blot med til at fremhæve det datasikkerhedsproblem, som i det sidste halve års tid er blevet synliggjort gennem en række spektakulære sager, hvor tyverier af bærbare pc'er har bragt millioner af personers data i fare.

I juni kom det således frem, at styrelsen Veterans Affairs havde mistet en bærbar pc, hvorpå der lå en database med personnumre og adresser på over 26 millioner personer, der havde gjort militærtjeneste i det amerikanske forsvar.

Alene i denne uge har mindst tre nye sager igen trukket efterhånden trivielle overskrifter i de amerikanske medier: Både olieselskabet Chevron, boligindretningskæden Williams-Sonoma og det amerikanske transportministerium har således mistet bærbare pc'er med følsomme data.

- Virksomheder har helt tydeligt svært ved at håndtere problemerne med at udpege og beskytte følsomme data, samt at lægge velfungerende strategier for at sikre fortrolige oplysninger, der ligger på et hav af forskellige enheder, siger Larry Ponemon, formand for Poneman Institute.

Flertallet af deltagerne i undersøgelsen svarede således, at de aldrig ville være i stand til at fastslå, hvilke data der ligger på en bærbar pc eller anden enhed, der blev stjålet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS