Asustek gør klar til opsplitning

Asustek vil splitte selskabet op for at kunne satse på selskabets egne produktserier uden interessekonflikt med de pc-producenter, selskabet producerer for.

Verdens største producent af bundkort, taiwanske Asustek, forbereder en opsplitning af selskabet for at undgå kritik fra de pc-producenter, firmaet fremstiller produkter for.

Asustek har allerede indgået et samarbejde med Giga-Byte Technology om fælles produktion af selskabets egne mærkevarer af bundkort.

Asustek vil imidlertid ikke stoppe dér.

Splittes op

Selskabet vil splitte firmaet op i en division, der skal stå for at producere elektronik for Asusteks kunder, og en division, der skal udvikle Asusteks egne mærker.

Det er en model, eksempelvis Acer tidligere har benyttet sig af for at undgå interessekonflikt mellem produktion af pc'er for andre pc-producenter og selskabets egne produkter.

Udover bundkort og grafikkort producerer Asus endvidere bærbare pc'er samt en lang række andre elektronikprodukter under selskabets egne varemærker.

Asustek vil samtidig forsøge at opbygge et miljøvenligt omdømme, oplyser designchef Markus Wierzoch.

Det skal ske ved at benytte flere materialer, der er lettere at nedbryde i naturen eller genbruge.

Samtidig vil Asustek opdele pc'en i komponenter, der gør det nemmere at genbruge de forskellige dele i flere trin, så flere brugere vælger blot at udskifte visse komponenter og beholde andre, når pc'en skal opgraderes.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job