Dansk Bredbånd siger farvel til direktøren

Administrerende direktør for Dansk Bredbånd, Kim Ths. Sonne, forlader selskabet efter seks år. Der skal ifølge ledelse og bestyrelse "nye kræfter til at føre Dansk Bredbånd gennem næste fase."

Dansk Bredbånd siger farvel til sin administrerende direktør, Kim Ths. Sonne, der har været med i selskabet siden begyndelsen for seks år siden.

- Jeg er en entreprenørtype, og nu har Dansk Bredbånd brug for en anden form for kompetence for at komme videre, siger Kim Sonne.

Dansk Bredbånd leverer bredbåndsløsninger baseret på optisk fiberteknologi til private husstande, virksomheder, kommuner og amter.

Det er ifølge en pressemeddelelse Sonne, der sammen med bestyrelsen har besluttet, der "skal nye kræfter til at føre Dansk Bredbånd gennem næste fase."

Bo Vendelboe, nuværende økonomidirektør, overtager den daglige ledelse, indtil en ny direktør er udpeget.

Hvilke nye kræfter

Computerworld ville gerne spørge formand for bestyrelsen Svenn Dam, hvilken form for nye kræfter Dansk Bredbånd har brug for at komme videre, men det har ikke været muligt at træffe bestyrelsesformanden.

Gennem det sidste halve år har Kim Sonne ansat Michael Bucholz som ny driftsdirektør og Bo Vendelboe som ny økonomidirektør.

- Faktisk har vi gennem det sidste år været på vej ind i den fase, hvor vi er nu, siger Kim Sonne, som understreger, at den allerede vedtagne strategi følges.

Strategien går ud på at fastholde selskabets udbygning af bredbåndsnettet både sammen med energiselskaber og ved direkte salg i de store byer.

Blandt aktionærerne er InnFond, Energi Fyn, NEF Fonden, ATP og Dansk Kapitalanlæg.

Kim Sonne, der ikke har noget nyt job på hånden, vil fortsat være aktionær i Dansk Bredbånd.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S