Avancerede routere indtager indkøbssedlen

De mere avancerede routere udgør en større del af det samlede routersalg i takt med, at kunderne ønsker flere funktioner, vurderer analysefirma.

De store avancerede routere med flere funktioner er havnet på indkøbslisten hos flere kunder på det seneste på bekostning af de mindre avancerede modeller.

Det konkluderer analysefirmaet Infonetics Research i dets seneste opgørelse over det globale salg af routere og switche til netværk.

Selv om der således skete et fald i antallet af solgte enheder inden for routere i det seneste kvartal, så steg omsætningen på router-markedet.

Flere og dyrere

Det tyder med andre ord på, at der bliver solgt flere af de dyre og mere avancerede routere.

De avancerede routere tilbyder eksempelvis indbyggede funktioner til understøttelse af sikkerhed, IP-telefoni og mulighed for flere højhastigshedsforbindelser.

Ifølge Infonetics udgjorde de avancerede modeller omkring 47 procent af omsætningen på router-markedet, hvor der årets andet kvartal blev solgt udstyr for i alt 6,2 milliarder kroner.

Cisco dominerer fortsat dette marked med omkring 75 af markedets samlede omsætning.

Tilsvarende er der inden for switche stigende efterspørgsel på mere avancerede funktioner som eksempelvis Layer 4-7 trafikstyring.

Switchmarkedet omsatte i kvartalet for 21,5 milliarder kroner.

- 2006 ser ud til at blive endnu et godt år, hvor mange markedssegmenter har tocifret vækst, udtaler chefanalytiker Matthias Machowinski fra Infonetics ifølge en pressemeddelelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job