Ny topchef til Software Innovation

Den tidligere HP-mand Frode Hauge tiltræder som øverste koncernchef for norske Software Innovation, der for tre uger siden fyrede den hidtidige chef. Nu skal der fokuseres skarpt på øget lønsomhed.

Tre uger efter Per Kveims afgang som øverste chef for norske Software Innovation har selskabet skrevet direktør-kontrakt med nordmanden Frode Haugli, som tiltræder formelt 1. oktober.

Frode Haugli har tidligere stået i spidsen for HP i både Norge og i den nord-europæiske region, som i HP-regi tæller de nordiske lande, de baltiske lande og benelux-landene.

Den nye koncernchef bedyrer, at han nu vil fokusere på at forbedre lønsomheden og i øvrigt videreudvikle selskabet.

Krav om øget lønsomhed

Det var netop kravet om øget lønsomhed, der i midten af august kostede den tidligere koncernchef, Per Kveim, jobbet efter gensidig aftale med bestyrelsen, som det hedder.

Hans afgang kom efter et fald i års-omsætningen på 12,1 millioner kroner og et drifsresultat på 1,1 millioner kroner.

Sverre Kjenne, der er konstitueret som koncernchef indtil Frode Hauge tiltræder, fortsætter som vicekoncernchef i selskabet.

Den danske afdeling af Software Innovation har tidligere overfor Computerworld fastslået, at udskiftningen af topchef ingen indflydelse vil få på den danske forretning, som har programmer kørende for øget lønsomhed.
Software Innovation har i alt 593 medarbejdere

Herhjemme har Software Innovation især markeret sig som en af tre leverandører, der er udpeget af staten til udrulning af elektronisk sags- og dokument-håndtering (ESDH) i det offentlige.

Software Innovation fik i Danmark sidste år et lille overskud på en million kroner ud af en omsætning på 69,8 millioner kroner. I 2004 landede selskabet et overskud på omkring 20,1 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos