Danmark mangler rigtige ILM-løsninger

Tema: Der er ingen ILM-løsninger i Danmark. Så kontant er udmeldingen fra Claus Egge, der er en af de førende eksperter på storage-området. En endnu ikke offentliggjort rapport giver dog en klar indikation om, at viljen er der.

Det store samtaleemne i it-afdelingerne og på seminarer er i øjeblikket prioritering og styring af de data, der befinder sig på virksomhedernes harddiske.

De nye teknologier kaldes under en hat for Information Licecycle Management (ILM), men foreløbig findes der ifølge Claus Egge, chefanalytiker i IDC, ingen ILM-løsninger i Danmark.

- Leverandørerne siger, at de stiler mod ILM og kalder deres akiverings- og migreringsværktøjer for ILM-løsninger. Men det er de ikke, fastslår Claus Egge.

Han peger på, at it-brugerne godt er klar over, at de skal kategorisere data og definere processer for håndtering af data, selv om de ikke anvender rigtigt ILM-løsninger.

Ifølge Claus Egge er de løsninger, som leverandørerne står bag, rettet mod en enkelt datatype. En fuldblods ILM-løsning dækker derimod over alle datatyper i en virksomhed.

- En komplet ILM-løsning skal dække det hele. Der bør ikke være data, der er uden for ILM-systemets kontrol. Noget af det mest omtalte for tiden er e-mail-arkivering. E-mail-arkivering kan komme til at fungere rigtig godt, men det er kun e-mail, som håndteres, siger Claus Egge.

Kender ikke rigtige værktøjer

Han fortæller samtidig, at han ikke kender nogle værktøjer, der spænder over alle de forskellige operativsystemer og storage-systemer, der er på markedet.

Claus Egge er dog optimist, og han mener, at de er på vej.

Hans optimisme ser ud til at være begrundet, hvis man læser tallene i en endnu ikke offentliggjort IDC-rapport.

Tendensen er tydelig

Ingen af de eksperter eller analyseinstitutter, der er blevet adspurgt, har konkrete tal på antallet af ILM-løsninger, der er på vej.

Vil man have en indikation om hvad der er i sigte, må man ty til undersøgelser på relaterede områder.

IDC har i en endnu ikke offentliggjort rapport spurgt 600 nordiske it-chefer om deres planer for storage resource management.

Storage resource management (SRM) er på mange områder meget nær beslægtet men ILM og er i øjeblikket noget af det tætteste, man komme på begrebet.

SRM er en integreret teknologi til sikring af høj tilgængelighed til missionskritiske data, optimering af storage-ressourcer og reduktion af de samlede omkostninger til storage-ressourcer i netværket.

Svaret i rapporten er, at 80 procent af de adspurgte enten allerede er i gang med at implementere en SRM-løsning eller har planer om at gøre det inden for de næste tre år.

37 procent svarede at de allerede har en løsning, 11 procent er i gang med arbejdet, og de resterende 32 procent har det som punkt på dagsordenen.

Samtidig vurderer IDC, at udgifterne til storage-løsninger i alene i Danmark vil antage en størrelse på 48 millioner euro i det kommende år.

Vil stige med 8,2 proocent om året

Tallet forventes at stige med 8,2 procent om året over de næste fem år. Det er igen en klar indikation på, at storage-området er højt prioriteret.

Claus Egge mener ligeledes, at den store aktivitet inden for staten og e-mail-arkivering er to solide motorer, der nok skal drive processen i retning af fuldblods ILM-løsninger i Danmark inden for ganske kort tid.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job