Farcen fortsætter i HP-bestyrelse

Den fyrede topchef Carly Fiorina har en central rolle i den ledelses-farce som lige nu udspiller sig i bestyrelsen for verdens største it-koncern. Men investorerne er tilsyneladende ligeglade med sæbeoperaen i bestyrelseslokalet, for aktien fortsætter sin kurs opad.

ComputerViews: Det er mere end halvandet år siden, at Carly Fiorina blev fyret som topchef for it-giganten HP, som hun siden 1999 bogstavelig talt havde vendt op og ned på gennem købet af Compaq, kommerciel omstrukturering og massefyringer.

Alligevel er hun i stand til fortsat at spille en central rolle i striden mellem medlemmerne af bestyrelsen i det HP, der gennem det sidste år har overhalet IBM som verdens største it-selskab med en forventet 2006-omsætning på 92 milliarder dollar mod IBM's 90 milliarder dollar.

Den udvikling får Carly Fiorinas afløser Mark Hurd lov til at tage æren for, når selskabet sidst på året kommer med tal for det regnskabsår, der slutter i oktober.

Uenighed lækket til journalister

Men mange iagttagere peger på, at grundlaget for dette års resultat er lagt af Carly Fiorina.

Og langt ind i bestyrelsen har der været uenighed om hendes præstationer forud for fyringen – en uenighed som blev lækket til journalister i foråret.

Det er arbejdet med at finde kilden til denne læk, der er plottet i HP-bestyrelsens nuværende sæbeopera.

Bestyrelsesformand Patricia Dunn har nemlig i arbejdet med at finde kilden inddraget et detektivfirma, der angiveligt har søgt adgang til fortrolige oplysninger om telefonforbrug ved at udgive sig for at være de bestyrelsesmedlemmer og journalister, hvis telefonsamtaler man gerne ville spore.

Det har foreløbig fået et medlem til at forlade HP-bestyrelsen og rejst et ramaskrig blandt amerikanske journalister og ledelseseksperter.

Investorerne fløjtende ligeglade

Men investorerne er tilsyneladende ligeglade med farcen i virksomhedens ledelse.

Fredag steg HP-aktien mere end to procent på New York Stock Exchange og fortsatte dermed det seneste års støt stigende kurve.

Mark Hurd har også gjort klart, at han fortsat gerne vil have ryddet op i sin åbenmundede bestyrelse.

Der har været ”en lang historie med lækager fra HP's bestyrelse, og det skal der virkelig gøres noget ved,” siger han.

Det kan ikke blive andet end underholdende, så vi bliver hængende foran skærmen i spændt venten på næste afsnit:

Et bestyrelsesmøde sent mandag skal afgøre Patricia Dunns skæbne: Bøjer bestyrelsen sig for presset og leverer hendes hoved på et fad i den gode ledelsesskiks navn? Eller hylder de hende for at have løst opgaven og fundet lækagen af de hemmelige oplysninger?

ComputerViews er en helt ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere