Symantec og Juniper indgår tæt samarbejde

Juniper Networks kommer til at skulle udvikle en ny fælles hardwareplatform for netværkssikkerhed i et nyt tæt samarbejde med Symantec.

Symantec og Juniper har fundet sammen i et tæt strategisk samarbejde om fælles udvikling af hardware til netværkssikkerhed.

Symantec besluttede for nylig at trække sig fra at udvikle dets eget hardware og ville i stedet finde eksterne samarbejdspartnere.

Det har nu resulteret i en tæt alliance med Juniper Networks.

De to firmaer vil i fællesskab udvikle software og hardware til blandt andet Unified Threat Management (UTM) og Intrusion Prevention Systems (IPS).

UTM dækker over netværkshardware, der integrerer flere sikkerhedsfunktioner som eksempelvis VPN-router, firewall og antivirus.

Samarbejdet afspejler, at Symantec måtte erkende, at selskabet ikke besad de fornødne kompetencer til på egen hånd at udvikle sikkerhedshardware, der kunne konkurrere med netværksfirmaerne.

- Hardwareudvikling var ikke vores styrke. Vi vil nu overlade det til Juniper at fokusere på udviklingen af specialhardwaren, siger direktør John Thompson fra Symantec.

Juniper vil nu udvikle en ny hardwareplatform for de to firmaers fælles UTM-systemer, som kommer til at erstatte Symantecs Gateway Security.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job