Kort nyt fra it-verdenen

Star Trek har fået digital ansigtsløftning. Ny videotjeneste fra Microsoft. Første pakke fra Red Hat med JBoss. Nasa vil udforske rummet ved hjælp af linux. Danske Amitech vil erobre Norge. Prisen på Zune afsløret ved en fejl.

Star Trek har fået digital ansigtsløftning

I anledningen af 40-års jubilæet har alle 79 episoder af Star Trek fået en digital ansigtsløftning. Computeranimerede effekter har således afløst miniature-modeller og håndmalede baggrunde i den populære serie.

Ny videotjeneste fra Microsoft

Med tjenesten Soapbox forsøger Microsoft at tage kampen op med video-tjenesten YouTube. Soapbox gør det nemlig muligt, at uploade og dele personlige videoer via Windows Live Messenger.

Første pakke fra Red Hat med JBoss

Nu kommer den første programpakke fra Red Hat, hvor JBoss er integreret. Pakken inkluderer software, support og opgraderinger til Red Hat Enterprise Linux, JBoss Application Server, Jboss Hibernate samt databaserne PostgreSql og MySql.

Nasa vil udforske rummet ved hjælp af linux

NASA er i øjeblikket ved at gennemføre forsøg med en robot, der kan ende med at udforske planeten Mars. Robotten hedder K-10, og er udviklet af Intelligent Robotics Group. Al kommunikation og styring sker ved hjælp af en modificeret IBM Thinkpad X31, der kører styresystemet Red Hat Linux. For at holde omkostningerne nedeer K-10 nemlig kun bygget af standard komponenter.

Danske Amitech vil erobre Norge

Den danske pc-producent Amitech har indgået en aftale med den norske distributør GNT Norway. GNT Norway skal blandt andet prøve at sælge Amitechs computere, fladskærme og mediecentre i broderlandet.

Prisen på Zune afsløret ved en fejl

I den forgangne uge slap det ud at medieafspilleren Zune, der lanceres af Microsoft som en direkte konkurrent til Apples iPod, bliver klar til julesalget. Nu er prisen så – ved et uheld – blevet tilgængelig. Der er butikskæden Wal-Mart, der ved en fejl er kommet til at lække den fortrolige information. Vil du eje en Zune med en kapacitet på 30 gigabyte, kommer du ifølge butikskæden til at betale knap 1.700 kroner.

Ny betaversion af Office 2007 klar

Mere end 25.000 danske beta-testere af Microsoft Office 2007 kan hente en opdatering af den første betaudgave, meddeler Microsoft. Den opdaterede version er blevet forbedret, efter der er indløbet feedback fra testerne. Microsoft meddeler, at der blandt andet er tale om en række designmæssige forbedringer

Rettelse: I en tidligere udgave af denne artikel skrev vi, at Zune vil få en kapacitet på 30 megabyte. Der skulle naturligvis have stået 30 gigabyte. Fejlen er nu rettet i artiklen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS