Giganter sætter sig på it-sikkerhed

EMC har netop købt endnu et it-sikkerhedsfirma. De store it-leverandører integrerer i stigende grad sikkerhed i deres løsninger.

ComputerViews: Markedet for it-sikkerhed er igen blevet lidt mindre, når man betragter det fra leverandørsiden. Selvom EMC's opkøb af firmaet Network Intelligence i denne uge hører til de mindre spektakulære med et prismærke på godt en milliard kroner, så er den et skoleeksempel på tendensen lige nu.

Milliarderne ruller

EMC har netop færdiggjort købet af en anden leverandør af it-sikkerhedsprodukter RSA Security til en værdi af 12,4 milliarder kroner. For en måned siden var det IBM, der købte op på sikkerhedsmarkedet ved at byde 7,7 milliarder kroner for Internet Security Systems. Og lige før jul i 2004 købte it-sikkerhedsfirmaet Symantec et andet sikkerhedsfirma, nemlig Veritas i en aktiebyttehandel til en anslået værdi på mere end 65 milliarder kroner.

Integration i højsædet

Konsolideringen på it-sikkerhedsmarkedet er altså åbenlys. Men det interessante ved de seneste opkøb er, at køberne er it-virksomheder, der har brug for at integrere og udvide sikkerhedselementet i de eksisterende løsninger.

EMC har de seneste tre år været igennem en hæsblæsende omstilling fra leverandør af store storageløsninger med fokus på hardware til leverandør af såkaldt information lifecycle management, der ikke alene omfatte storage men også dokumenthåndtering og herunder sikkerhed.

IBM er efter nogle år med it-service som indtjeningsmaskine igen begyndt at interessere sig for software og mulighederne for at skabe mere indtjening ved at give konsulenterne flere værktøjer, når de skal skrue it-løsninger sammen til kunderne.

Hvad med Vista?

Set i lyset af denne tendens til integration af it-sikkerhed blandt it-branchens store leverandører, er det da også ekstra interessant at følge diskussionen mellem EU-Kommissionen og Microsoft om integrationen af sikkerhedselementer i Windows Vista. Det virker da helt naturligt?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere