Red Flag Linux i IBM's søgelys

Den kinesiske Red Flag Linux står lige nu forrest i køen for at blive en del af it-giganten IBM's katalog foran eksempelvis de populære Debian-baserede distributioner.

Den næste Linux-distribution, der vil blive direkte støttet af it-giganten IBM, vil formentligt være den kinesiske Red Flag Linux, oplyser selskabet.

IBM understøtter direkte Red Hats Linux samt Novells SuSE Linux.

Mens IBM er blandt de største støtter af open source og ikke mindst Linux, så er der lige nu ikke udsigt til, at selskabet vil understøtte eksempelvis Debian-Linux, selvom mange populære distributioner bygger på Debian.

Forklaringen er, at det vil kræve en betragtelig udbygning af selskabets supportapparat, hvis der føjes endnu en distribution til kataloget.

Med over 300 forskellige stykker software til Linux, som kan køre under henholdsvis Red Hat eller SuSE på tre forskellige hardwareplatforme, skal IBM holde styr på at teste 1.800 forskellige kombinationer.

Endnu en Linux-distribution vil øge tallet til 2.700.

Det er IBM ikke indstillet på lige foreløbig, oplyser selskabets strategichef for open source Adam Jollans.

I stedet for Debian vil det formenligt være én af de distributioner, der anvendes uden for det traditionelle vestlige marked, der står forrest i køen.

Især det voksende marked i Kina er ifølge IBM interessant. Her er det Red Flag Linux, der lige nu har førertrøjen.

- Vi holder et vågent øje med, hvad der sker i Kina, siger Adam Jollans.

Store IBM-kunder kan dog få support på andre Linux-distributioner end Red Hat og SuSE til større udrulninger.

Selvom IBM har haft muligheden for at udvikle selskabets egen version af Linux, har selskabet holdt sig i skindet for at undgå at pille for meget ved open source-miljøet.

- Vi mente, at hvis IBM gik ind på markedet som en mastodont, ville det få en negativ indvirkning på Linux-markedet. Vi ønsker ikke at gøre noget, der kan sætte os op imod miljøet, siger Adam Jollans.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S