Sikkerhedsfirmaer smider med sten i glashuset

Et nyt slagsmål mellem Microsoft og konkurrenter, der klager deres nød over konkurrenceforvridning er i gang. Symantec og McAfee håber på hjælp fra europæiske embedsmænd.

ComputerViews: Endnu en udgave af lystspillet ”konkurrerende it-virksomheder rotter sig sammen i forsøget på at give Microsoft et lag høvl” opføres nu på den globale it-markedsplads.

Igennem 16 års monopolsager mod Microsoft har konkurrenter i alle afskygninger stillet op i vidneskranker, foran politikere og i avisspalter – langt de fleste af dem med en indgroet frygt for, at verdens største softwarehus ville bruge sin markedsdominans til at tromle henover dem.

Nu ser det ud som om Symantec og McAfee har fået sved på panden.

De to dominerende leverandører af virusværn og brandmure til beskyttelse af almindelige pc-brugeres og virksomheders aktiviteter på internettet, står nu frem og beskylder Microsoft for bevidst at have undladt at fortælle om de reelle sikkerheds funktionaliteter i den nye udgave af Windows Vista, som formodentlig rammer markedet inden længe.

McAfee gav sin udlægning af sagen i en helsides annonce i Financial Times i sidste uge.

Og både McAfee og Symantec har haft repræsentanter i Europa for at klage deres nød til de konkurrence-myndigheder, der lige nu er ved at undersøge om de skal udvide den verserende konkurrencesag mod Microsoft om Windows XP med et Vista-kapitel.

Sten i et glashus

Men Symantec og McAfee smider med sten i glashuset.

Nok er muligheden stor for, at Microsoft i Windows Vista rent faktisk tager sikkerhed alvorligt og leverer et ordentligt produkt, der bedre kan hjælpe brugerne med at holde virtuelle ballademagere og cyberkriminelle i skak.

Men hele konflikten om, hvilke sikkerhedsforanstaltninger der blokerer for andre applikationer (ligegyldigt om det er sikkerhedsapplikationer) risikerer at vende direkte tilbage i ansigtet på de to sikkerhedsgiganter, der jævnligt får brok fra deres mindre konkurrenter og andre softwareleverandører.

Og så har vi slet ikke nævnt opfattelsen af sikkerheds-branchen blandt de mange brugere, der bare opgraderer hvert eneste år i en slags terrorbalance, hvor man håber betalingen til store sikkerhedshuse beskytter en mod nettets ondskab.

ComputerViews er en ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dkdk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job