Ementor: Danmark viser fine takter

Sammenlægningen af Ementor, Topnordic og Atea har været kostbar, men forretningen er godt på vej til at vende. Koncernen er gået frem med 61,5 procent i tredje kvartal i 2006 i forhold til 2005. Det er den danske afdeling, der trækker læsset.

Fusionen mellem Ementor, Topnordic og Atea koster fortsat mange penge. Det fremgår af regnskabet for virksomhedens tredje kvartal i år.

Den samlede koncern landede på et underskud 192 millioner kroner i årets tredje kvartal sammenlignet med et underskud på 26 millioner kroner året før.

Når det gælder omkostninger til restruktureringen i forbindelse med sammenlægningen, rapporterer koncernen, at dette beløber sig til 104 millioner kroner, mens der er nedskrevet it-systemer for 99 millioner kroner. Alt i alt omkostninger i tredje kvartal på 203 millioner kroner

På den positive front er der ellers fremgang i selve forretningen, hvor både Danmark, Norge og Sverige leverede resultater i plus, mens Finland stadig er i røde tal.

I tredje kvartal i år lander gruppens resultat før renter, skat og afskrivninger på 26 millioner kroner – en forbedring på 10 millioner i forhold til samme kvartal året før, når man regner tallene sammen fra henholdsvis Ementor, Topnordic og Atea.

Danmark i spidsen

Danmark ligger bedst til med et resultat på 22 millioner kroner, efterfulgt af Sverige med 19,2 millioner, Norge med 3,4 millioner og Finland i minus med 9,2 millioner kroner.

Koncernens topchef, Jo Lunder, er tilfreds med resultaterne og ser dem som værende på niveau med forventningerne.

- Fusionen mellem Ementor, Topnordic og Atea går efter planerne og vi forventer en årlig besparelse på 194 millioner kroner. Det sammenlagte selskabs supplerende kompetencer og ressourcer inden for logistik og e-handel, danner et godt grundlag for yderligere forbedringer i indtjeningen, udtaler Jo Lunder i en pressemeddelelse,

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil