Domæne-svindlere i kødet på IDC

Pas på smarte sælgere, der vil have dig til at købe domænenavne, som ligner dit eget, men med andre endelser som .com eller .net, lyder advarslen fra IDC-direktør Per Andersen, der selv er blevet forsøgt narret.

Analysehuset IDC Nordic blev i torsdags ringet op af en sælger, der for en høj pris ville sælge IDC nogle IDC-domæner, som virksomheden ikke selv har registreret.

- Sælgeren fra det engelske firma Horizon Interweb fortalte, at han havde fået en henvendelse fra et dansk firma, der ønskede at registrere idcnordic.com, idcnordic.net og afarter heraf, og om vi havde noget imod det, siger Per Andersen, administrerende direktør for analysehuset IDC Nordic.

Det egentlige budskab

Det havde Per Andersen en del imod, men efter lidt snak frem og tilbage kom sælgeren frem til sit egentlige budskab:

- Firmaet Horizon Interweb ville tilbyde os disse domæner før det danske firma til en pris af 10.000 kroner for 10 år, siger Per Andersen.

Han tjekkede sagen og fandt ud af dels, at der var tale om et fupnummer, dels at det ikke er ulovligt.

Fremgangsmåden for Horizon og andre lignende organisationer er simpel og ligetil.

Hjemmesiden horizoninterweb.com blev registreret 12. september 2006, men de egentlige ejere af hjemmesiden skjuler sig bag funktionen Whoisguard, der beskytter domæne mailadresser mod spam.

Horizon fortæller på hjemmesiden, at selskabet er et "akkrediteret medlem af organisationen "Against Internet Fraud Foundation" så vel som en akkrediteret registrant af "Domain Name Council of Europe."

Fup og fiduser

Den finansielle hjemmeside Moneyweb har kigget nærmere på foretagendet og fundet ud af, at de organisationer, som Horizon bruger for at gøre sig respektabel, slet ikke eksisterer.

- Jeg tror ikke, at selskabet bryder nogen lov, men det er bestemt ikke en særlig etisk orienteret forsamling, siger Calvin Brown, finansdirektør for den sydafrikanske domæneregistrant Uniform til Moneyweb.

Anbefalingerne fra flere eksperter på området lyder, at man skal ignorere de påtrængende domænehajer, hvis man ejer det domæne, man har brug for.

Risikoen for at de rent faktisk registrerer de tilbudte domæner, er meget lille, er vurderingen.

Skulle det alligevel ske, og har man selv et registreret varemærke med navnet, så lad de juridiske kanoner og kom med trusler om en retssag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job