Domæne-svindlere i kødet på IDC

Pas på smarte sælgere, der vil have dig til at købe domænenavne, som ligner dit eget, men med andre endelser som .com eller .net, lyder advarslen fra IDC-direktør Per Andersen, der selv er blevet forsøgt narret.

Analysehuset IDC Nordic blev i torsdags ringet op af en sælger, der for en høj pris ville sælge IDC nogle IDC-domæner, som virksomheden ikke selv har registreret.

- Sælgeren fra det engelske firma Horizon Interweb fortalte, at han havde fået en henvendelse fra et dansk firma, der ønskede at registrere idcnordic.com, idcnordic.net og afarter heraf, og om vi havde noget imod det, siger Per Andersen, administrerende direktør for analysehuset IDC Nordic.

Det egentlige budskab

Det havde Per Andersen en del imod, men efter lidt snak frem og tilbage kom sælgeren frem til sit egentlige budskab:

- Firmaet Horizon Interweb ville tilbyde os disse domæner før det danske firma til en pris af 10.000 kroner for 10 år, siger Per Andersen.

Han tjekkede sagen og fandt ud af dels, at der var tale om et fupnummer, dels at det ikke er ulovligt.

Fremgangsmåden for Horizon og andre lignende organisationer er simpel og ligetil.

Hjemmesiden horizoninterweb.com blev registreret 12. september 2006, men de egentlige ejere af hjemmesiden skjuler sig bag funktionen Whoisguard, der beskytter domæne mailadresser mod spam.

Horizon fortæller på hjemmesiden, at selskabet er et "akkrediteret medlem af organisationen "Against Internet Fraud Foundation" så vel som en akkrediteret registrant af "Domain Name Council of Europe."

Fup og fiduser

Den finansielle hjemmeside Moneyweb har kigget nærmere på foretagendet og fundet ud af, at de organisationer, som Horizon bruger for at gøre sig respektabel, slet ikke eksisterer.

- Jeg tror ikke, at selskabet bryder nogen lov, men det er bestemt ikke en særlig etisk orienteret forsamling, siger Calvin Brown, finansdirektør for den sydafrikanske domæneregistrant Uniform til Moneyweb.

Anbefalingerne fra flere eksperter på området lyder, at man skal ignorere de påtrængende domænehajer, hvis man ejer det domæne, man har brug for.

Risikoen for at de rent faktisk registrerer de tilbudte domæner, er meget lille, er vurderingen.

Skulle det alligevel ske, og har man selv et registreret varemærke med navnet, så lad de juridiske kanoner og kom med trusler om en retssag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S