Domæne-svindlere i kødet på IDC

Pas på smarte sælgere, der vil have dig til at købe domænenavne, som ligner dit eget, men med andre endelser som .com eller .net, lyder advarslen fra IDC-direktør Per Andersen, der selv er blevet forsøgt narret.

Analysehuset IDC Nordic blev i torsdags ringet op af en sælger, der for en høj pris ville sælge IDC nogle IDC-domæner, som virksomheden ikke selv har registreret.

- Sælgeren fra det engelske firma Horizon Interweb fortalte, at han havde fået en henvendelse fra et dansk firma, der ønskede at registrere idcnordic.com, idcnordic.net og afarter heraf, og om vi havde noget imod det, siger Per Andersen, administrerende direktør for analysehuset IDC Nordic.

Det egentlige budskab

Det havde Per Andersen en del imod, men efter lidt snak frem og tilbage kom sælgeren frem til sit egentlige budskab:

- Firmaet Horizon Interweb ville tilbyde os disse domæner før det danske firma til en pris af 10.000 kroner for 10 år, siger Per Andersen.

Han tjekkede sagen og fandt ud af dels, at der var tale om et fupnummer, dels at det ikke er ulovligt.

Fremgangsmåden for Horizon og andre lignende organisationer er simpel og ligetil.

Hjemmesiden horizoninterweb.com blev registreret 12. september 2006, men de egentlige ejere af hjemmesiden skjuler sig bag funktionen Whoisguard, der beskytter domæne mailadresser mod spam.

Horizon fortæller på hjemmesiden, at selskabet er et "akkrediteret medlem af organisationen "Against Internet Fraud Foundation" så vel som en akkrediteret registrant af "Domain Name Council of Europe."

Fup og fiduser

Den finansielle hjemmeside Moneyweb har kigget nærmere på foretagendet og fundet ud af, at de organisationer, som Horizon bruger for at gøre sig respektabel, slet ikke eksisterer.

- Jeg tror ikke, at selskabet bryder nogen lov, men det er bestemt ikke en særlig etisk orienteret forsamling, siger Calvin Brown, finansdirektør for den sydafrikanske domæneregistrant Uniform til Moneyweb.

Anbefalingerne fra flere eksperter på området lyder, at man skal ignorere de påtrængende domænehajer, hvis man ejer det domæne, man har brug for.

Risikoen for at de rent faktisk registrerer de tilbudte domæner, er meget lille, er vurderingen.

Skulle det alligevel ske, og har man selv et registreret varemærke med navnet, så lad de juridiske kanoner og kom med trusler om en retssag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird