Den femårige aftale mellem Novell og Microsoft, der blev offentliggjort i sidste uge, indeholder et miks af teknologi, patentrettigheder og ikke mindst forretning.
Novell har nu offentliggjort det økonomiske indhold af aftalen, og det afslører, at det er en rigtig god forretning for Novell.
Tallene viser, at Microsoft årligt vil uddele 70.000 kuponer, som firmaets kunder kan konvertere til et support-abonnement på Suse Linux.
Over fem år løber det op i 350.000 abonnementer, som Microsoft betaler Novell 1,4 milliard kroner for.
Ingen retssager
Desuden forpligter parterne sig til ikke at sagsøge hinanden for eventuelle patentoverskridelser, hvilket igen et punkt, der ser ud til at være i Novells favør.
Patentaftalen betyder, at Suse Linux nu er sikret mod eventuelle patentangreb fra Microsoft. Samtidigt vil Microsoft heller ikke lave patentsøgsmål mod individuelle, ikke-kommercielle open source-udviklere.
Microsoft udbetaler på denne konto en engangssum på 630 millioner kroner til Novell. For den åbne kode skal beløbet, Novell betaler tilbage til Microsoft, relateres til det forventede salg af Suse Linux.
Over den femårige periode, anslås det til at blive 233 millioner kroner.
I kontraktperioden vil Microsoft desuden bruge 350 millioner på at markedsføre Suse Linux og 198 millioner på en dedikeret salgsafdeling.
Holder man udgifterne til salg og markedsføring af Suse Linux ude af budgettet indebærer aftalen, at der er næsten 1,8 milliard tilbage til Novell.
Novell: Til glæde for open source-folket
Der har været mange spekulationer om, hvad samarbejdet vil betyde ikke mindst i forhold til, om patentaftalen bryder med vilkårene i Linux-licensen GPL samt, hvilken betydning Microsoft vil få i det tætte samarbejde.
Det har eksempelvis været fremme, at Microsoft i praksis bliver forhandler af Suse Linux. Novell afviser påstandene.
- Spekulationerne er mange. Aftalen er en ren forretningsaftale, og der er ikke tale om, at Microsoft bliver til Linux, siger David Noack, kommunikationschef i Novell.
- Der er handler om, at Microsoft har forstået kundernes behov for at køre forskellige platforme, og det bliver til stor glæde for open source-folket.
Aftalen løber over fem år, men begge virksomheder forventer en forlængelse.