Microsoft optrapper sikkerhedskampen

Microsoft frigiver en beta-version af antivirus-programmet Forefront Client Security. Symantec hilser konkurrencen velkommen, da den vil skabe større brugerbevidsthed om sikkerhed.

Microsoft sender selskabets nye antivirusprogram Forefront Client Security i offentlig beta-test, efter programmet er blevet testet af mange hundrede Microsoft-kunder over de seneste måneder.

- Det er første gang, vi udsender Forefront Client Security i en omfattende beta-test, fortæller Paul Bryant, der er chef for Microsofts sikkerhedsdivision til IDG’s nyhedstjeneste.

Forefront Client Security er en sikkerhedspakke, der sikrer mod trusler som eksempelvis spyware, rootkits, virus, orme og trojanske heste.

Symantec: Større fokus på sikkerhed
Konkurrenten Symantec hilser Microsoft velkommen på markedet og ser med positive øjne på, at giganten fra Redmond prøver at stjæle markedsandele på sikkerhedsområdet.

- Forbrugerens bevidsthed om et emne skærpes, når Microsoft kommer med nye sikkerhedstiltag, og det er godt for alle parter, siger Ken Willen, sikkerhedsekspert i Symantec.

Sikkerhedspakken har været under udvikling i flere år, og den kombinerer produkter som Microsoft har skaffet sig via to opkøb.

Det drejer sig om antivirusselskabet GeCAD, der blev købt i 2003 og anti spyware-firmaet Giant Company Software, som software-giganten overtog i december 2004.

Microsoft har endnu ikke offentliggjort den endelige pris, men ser man på firmaets tidligere sikkerhedsprodukter til konsummarkedet, vil den sandsynligvis blive lavere end konkurrerende produkter fra eksempelvis Symantech eller McAfee.

- Hvis programmet er meget billigere end de eksisterende, kan det tiltrække kunder, men vi ser ikke prisen som den primære faktor. Slaget skal stå om brugervenlighed og produktets kvalitet, siger Ken Willen.

Han mener ikke, at Forefront Client Security vil adskille sig væsentligt fra de konkurrerende sikkerhedsprodukter, der findes på markedet i dag.

Microsoft kan dog have en fordel i forhold til virksomheder, der ønsker at få leveret alle produkter fra den samme producent.

Beta-testen løber december måned ud, og Forefront Client Security skal efter planen udkomme i en færdig version i løbet af juni 2007, hvilket er seks måneder efter den tidsplan som Microsoft fremlagde ved præsentationen for et år siden.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect