Zune skal kobles sammen med Xbox og pc'er

Med tiden skal Microsofts nye iPod-rival, Zune, kunne kobles trådløst sammen med spil-konsollen Xbox 360 og Windows-baserede pc'er. Underholdning er ikke platform-fikseret længere, mener Bill Gates.

Microsoft planlægger at udvide de trådløse egenskaber i den nye iPod-rival Zune til også at omfatte pc'er og spilkonsollen Xbox 360.

Det betyder, at Zune, der i dag alene kan opkobles trådløst med andre Zune-afspillere, med tiden vil kunne udveklse billeder, video og musik trådløst med andre underholdnings-relaterede Microsoft-produkter.

- Der kommer til at ske mange ting. Vi overvejer at forbinde Zune med Windows pc eller Xbox, lød det fra Microsofts Bill Gates på selskabets årlige aktionør-møde, der netop har fundet sted.

Underholdningen under forandring

Ifølge Bill Gates er Zunes trådløse egenskaber blot en af måderne, hvorpå Microsoft vil forsøge at ændre den måde, som folk anvender multimedie-apparater på.

- Vi er ved at forandre underholdning fra noget isoleret til noget forbundet, lød det fra Bill Gates.

Zune-afspilleren har 30 gigabyte plads som visse af Apples iPod-afspillere. Begge afspillerne kan vise foto, video og afspille musik, men i modsætning til iPod har Zune også indbygget radio og trådløse muligheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S