PDA’er sælger bedre end nogensinde.
Mere end 4,5 millioner PDA’er er langet over disken i tredje kvartal i 2006, og det er en stigning på 31,9 procent. Det viser en ny undersøgelse foretaget af analysefirmaet Gartner.
Samtidigt med efterspørgslen er steget, er priserne faldet med 13 procent.
Nu er gennemsnitsprisen på det amerikanske marked nede på cirka 2.100 kroner.
Kult-appparat
Analytiker Todd Kort fra Gartner påpeger, at 62 procent af de solgte PDA’er har mulighed for trådløs forbindelse mod 49 procent på samme tid sidste år.
Danger, Inc’s Sidekick 3 har oplevet vækst på 297 procent.
Det skyldes ifølge Todd Kort, at modellen har opnået kultstatus blandt 15-årige til 25-årige i USA. Der er blevet solgt 475.750 eksemplarer af apparatet i tredje kvartal.
HP oplevede modsat et fald i afsatte PDA’er. På trods af, at firmaet har udsendt en del nye modeller i 2006, gik det ned med 33,4 procent i kvartalet i forhold til samme tid i 2005.
Den mest sælgende producent er forsat Research in Motion, der solgte 949.334 PDA’er i kvartallet. Det er en fremgang på omtrent 10 procent.
Men på grund af den stigende konkurrence har firmaet mistet fire procent af sin markedsandel, så det nu er nede på cirka 21 procent.