PDA-salget buldrer frem

Antallet af solgte PDA’er er steget med næsten 32 procent. Gennemsnitsprisen for håndholdte computere er samtidigt faldet med 13 procent. Kult-PDA oplever kæmpe salgsfremgang.

PDA’er sælger bedre end nogensinde.

Mere end 4,5 millioner PDA’er er langet over disken i tredje kvartal i 2006, og det er en stigning på 31,9 procent. Det viser en ny undersøgelse foretaget af analysefirmaet Gartner.

Samtidigt med efterspørgslen er steget, er priserne faldet med 13 procent.

Nu er gennemsnitsprisen på det amerikanske marked nede på cirka 2.100 kroner.

Kult-appparat

Analytiker Todd Kort fra Gartner påpeger, at 62 procent af de solgte PDA’er har mulighed for trådløs forbindelse mod 49 procent på samme tid sidste år.

Danger, Inc’s Sidekick 3 har oplevet vækst på 297 procent.

Det skyldes ifølge Todd Kort, at modellen har opnået kultstatus blandt 15-årige til 25-årige i USA. Der er blevet solgt 475.750 eksemplarer af apparatet i tredje kvartal.

HP oplevede modsat et fald i afsatte PDA’er. På trods af, at firmaet har udsendt en del nye modeller i 2006, gik det ned med 33,4 procent i kvartalet i forhold til samme tid i 2005.

Den mest sælgende producent er forsat Research in Motion, der solgte 949.334 PDA’er i kvartallet. Det er en fremgang på omtrent 10 procent.

Men på grund af den stigende konkurrence har firmaet mistet fire procent af sin markedsandel, så det nu er nede på cirka 21 procent.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura