Rovsing klar til børsen

It-firmaet Rovsing er er med en betydelig overtegning klar til Københavns Fondsbørs. firmaet nu har mere end 1.000 nye aktionærer i ryggen.

Emissionsbanken Capinordic Bank lukkede torsdag formiddag for tegning af aktier i softwarefirmaet Rovsing før tid, fordi firmaets aktier opnåede en betydelig overtegning.

Dermed er Rovsing klar til Københavs Fondsbørs med over 1.000 nye aktionærer bag sig.

Tegningerne garanterer firmaet 30 millioner kroner, som skal styrke det igangværende markedsområde inden for rumfart til også at omfatte forsvars- og bilindustrierne.

Rovsings bestyrelsesformand, Søren Anker Rasmussen, ser den store interesse for at investere i virksomheden som et udtryk for tillid til firmaets vurdering af egne muligheder på både markedet for rumfart og inden for forsvars- og bilindustrien.

Stærkere kapitalgrundlag

- Med aktieudbuddet og børsnoteringen har vi nået det, som vi stræbte efter, siger Søren Anker Rasmussen.

Målet for aktieudbuddet har ifølge Søren Anker Rasmussen været et stærkere kapitalgrundlag den videre udvikling og en likvid aktie, bakket op af en god bredde i aktionærkredsen, fortæller han.

Udbudsprisen for de nye aktier var 10,65 kroner per aktie, og selve salgsperioden startede den 13. november.

Firmaet har primært udviklet systemer, software og elektronik til internationale kunder inden for rumfarten.

Det er denne viden som nu også skal bruges indenfor bil- og forsvarsindustrien.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S