Rovsing klar til børsen

It-firmaet Rovsing er er med en betydelig overtegning klar til Københavns Fondsbørs. firmaet nu har mere end 1.000 nye aktionærer i ryggen.

Emissionsbanken Capinordic Bank lukkede torsdag formiddag for tegning af aktier i softwarefirmaet Rovsing før tid, fordi firmaets aktier opnåede en betydelig overtegning.

Dermed er Rovsing klar til Københavs Fondsbørs med over 1.000 nye aktionærer bag sig.

Tegningerne garanterer firmaet 30 millioner kroner, som skal styrke det igangværende markedsområde inden for rumfart til også at omfatte forsvars- og bilindustrierne.

Rovsings bestyrelsesformand, Søren Anker Rasmussen, ser den store interesse for at investere i virksomheden som et udtryk for tillid til firmaets vurdering af egne muligheder på både markedet for rumfart og inden for forsvars- og bilindustrien.

Stærkere kapitalgrundlag

- Med aktieudbuddet og børsnoteringen har vi nået det, som vi stræbte efter, siger Søren Anker Rasmussen.

Målet for aktieudbuddet har ifølge Søren Anker Rasmussen været et stærkere kapitalgrundlag den videre udvikling og en likvid aktie, bakket op af en god bredde i aktionærkredsen, fortæller han.

Udbudsprisen for de nye aktier var 10,65 kroner per aktie, og selve salgsperioden startede den 13. november.

Firmaet har primært udviklet systemer, software og elektronik til internationale kunder inden for rumfarten.

Det er denne viden som nu også skal bruges indenfor bil- og forsvarsindustrien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics