Kør IE6 og IE7 på samme maskine

Microsoft har nu frigivet et gratis image, der gør det muligt at afvikle Internet Explorer 6 og 7 på den samme maskine.

Nu kan man installere Internet Explorer 7 på sin computer og bruge de nyheder, som browseren byder på eksempelvis RSS-feed og sikkerhedsforbedringer og simultant køre Internet Explorer 6, så applikationerne også kan testes i denne browser.

Det er praktisk for udviklere, der fremstiller applikationer, som skal virke på begge platforme.

Samtidig betyder det, at man slipper for at købe en ekstra Windows-licens til testmaskinen.

Microsoft gjorde for nylig Virtual PC 2004 gratis, og firmaet har nu lanceret et VPC virtual machine-image, der indeholder en preaktiveret Windows XP SP2, Internet Explorer 6 og Internet Explorer 7 Readiness Toolkit, der giver udviklere mulighed for at teste i begge applikationer på samme maskine.

I det virtuelle miljø kan man foretage alle de modifikationer man vil uden, at det har indflydelse på den originale installation.

Midlertidig løsning

I øjeblikket er der tale om en midlertidig løsning, da imaget er tidsindstillet og udløber den 1. april 2007. Behovet for at teste webløsninger i IE6 vil dog med stor sandsynelighed fortsætte i lang tid endnu.

Internet Explorer 7 er nemlig kun tilgængelig til Windows XP og Vista samt Windows Server 2003, og samtidig tyder al erfaring på, at der går lang tid før alle har opgraderet til den nye browser.

Om det bliver permanent er endnu ikke afgjort, men på sin blog skriver produktchef Pete LePage, at firmaet også i fremtiden vil forsøge at udgive lignende tjenester til webudviklere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura