Videnskabsministeriet: Lej en professor med rabat

Forskere skal kunne købes fri fra undervisningen, så de kan være med til at videreudvikle idéer til forretning, lyder det fra Videnskabsministeriet. ITEK håber, at mange it-virksomheder vil være med.

Små og mellemstore virksomheder skal kunne købe forskere, eksperter og eksterne rådgivere til en fordelagtig pris.

Forslaget kommer fra Videnskabsministeriet, der vil afsætte 40 millioner kroner til projektet, der forventes igangsat i 2008.

Helt konkret vil pengene gå til at frikøbe forskere fra deres daglige pligter samt hente eksterne rådgivere ind, der kan hjælpe med markedsvurdering og patentering samt andre tiltag, som kan være til gavn for forretningen.

ITEK: It-branchen har brug for det
- Jeg håber, at mange it-virksomheder vil tage imod et tiltag som dette her. For eksempel er der mange computerspilsfirmaer, der kunne have brug for folk fra IT-Universitetet eller Aalborg Universitet og på den vej få et gennembrud i stedet for at sidde alene med deres problemer, siger Tom Togsverd fra Dansk Industris it-branchesammenslutning, ITEK.

Han understreger dog, at det kræver en stor markedsføringsindsats fra Videnskabsministeriets side, da mange virksomheder kan have berøringsangst med forskningsmiljøet.

Markedsføringsindsatsen skal ifølge Tom Togsverd især gå på, at danske virksomheder bør igennem et initiativ som dette få et forspring i den globale konkurrence.

Dette er videnskabsminister Helge Sander enig i.

Men han mener ikke det nuværende niveau gør det alene.

- Danske virksomheder har gode muligheder for at blive vindere i den globale konkurrence - men det kræver, at de får lettere adgang til ny viden fra universiteter og andre forskningsinstitutioner, udtaler videnskabsminister Helge Sander i en pressemeddelelse.

Rabatordning for førstegangskøbere

Virksomhederne vil opnå rabat den første gang, de køber viden fra et forskningsinstitut.

Eksempelvis vil en virksomhed med op til 250 ansatte få en rabatkupon på op til 100.000 kroner, som skal dække op til halvdelen af udgifterne i et givent produkt.

Flere erhvervstiltag

Leje- og rabatordningen er kun ét de tiltag, som Videnskabsministeriet barsler med.

Allerede fra næste år vil ministeriet lancere projektet, Proof of Concept.

Projektet går ud på, at forskningsinstitutioner kan søge om penge, når en given institution har gjort en opfindelse.

- Det er et initiativ, der skal styrke kommercialiseringen af opfindelser udviklet på offentlige forskningsinstitutioner, siger vicedirektør i Videnskabsministeriet, Hans Müller Pedersen.

Han påpeger, at institutionerne skal have bedre muligheder igennem Proof of Concepts pulje på 40 millioner kroner for at modne idéer og eventuelt tage patent på opfindelsen.

- Det mest optimale ville være, hvis der kom en spin-off virksomhed ud af idéen i samspil med erhvervslivet, siger Hans Müller Pedersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job