Giv hinanden hånden på videokonferencen

Reportage: Cisco annoncerede i oktober videokonference-produktet TelePresence, hvor deltagerne er i fuld størrelse og kan se og høre, hvem der taler. Nu er produktet klar til salg.

San José: Rækker gæsten på videokonferencen hånden frem mod dig for at sige farvel, giver du automatisk hånd. Så realistisk er Ciscos nye videokonference-produkt, TelePresence.

Produktet blev omtalt i foråret i Computerworld, annonceret af Cisco i oktober og er nu til salg for alvor.

- I sidste uge blev der holdt 300 telekonferencer i 20 lokaler forskellige steder. Interessen var meget stor, og jeg forventer, at ordrerne strømmer ind i løbet af kort tid, siger Marthin De Beer, Vice President, Emerging Markets Technology Group, Cisco.

Seks gange større

TelePresence har ifølge De Beer en opløsning, der er to gange større end HDTV og seks gange større end almindeligt fjernsyn.

Opløsningen på de 65 tommer store plasmaskærme er ganske rigtig imponerende god, men i Europa ikke helt de påståede to og seks gange bedre, fordi på denne side Atlanten er både almindeligt fjernsyn (PAL) og HDTV (High Definition TeleVision) i en bedre opløsning end i USA.

Ikke desto mindre er der tale om et markant fremskridt inden for videokonference-teknologi. Deltagerne er i fuld størrelse og sidder omkring et ellipseformet bord, der giver indtryk af, at alle seks deltagere rent faktisk befinder sig i samme lokale omkring det samme bord.

Den anden ende

Samtidig er mikrofonerne placeret, så det også er meget tydeligt, fra hvilken ende af mødebordet der tales.

- Vi er oppe i en detaljeringsgrad så god og virkelighedstro, at man automatisk springer tilbage, hvis en af mødedeltagerne på den anden side af bordet vælter en flaske vand i din retning, selv om han måske sidder 1.000 kilometer fra dig, siger Marthin De Beer.

Påstanden lyder lige lovlig flot, men en demonstration af produktet viser, at den er god nok.

Fortune 1000-kunder

Løsningen med tre skærme har en listepris på 1,7 millioner kroner, og dertil kommer omkostninger til vedligehold.

- Kunderne er typisk virksomheder i Fortune 1000-klassen, og den reelle salgspris er nok snarere én million kroner, når de sædvanlige rabatter er trukket fra, mener Marthin De Beer.

Man kan også få en mindre TelePresence-løsning med bare én skærm til en typisk udsalgspris på omkring 285.000 kroner.

Elektronisk genforening

Cisco ser også for sig TelePresence installeret i virksomheder som for eksempel den danske Vester Kopi eller lignende.

- Så kan familier og venner, der er langt fra hinanden på grund arbejde eller andre årsager, få en elektronisk genforening. Bedsteforældre kan komme og for et beskedent beløb se og næsten røre ved deres børn og børnebørn på den anden side af jorden, foreslår Laura Graves, Senior Manager, Investor Relations.

For bare 18-24 måneder siden var den båndbredde, TelePresence kræver, fuldstændig uhørt.

- Samtidig er kompressions/dekompressions-raten skudt i vejret med raketfart, fortæller Marthin De Beer.

Faktor 200

Det rå output fra videokonferencen er på 1,2 Gbit i sekundet, men det komprimeres med en faktor 200 til seks Mbit i sekundet.

- Det sender vi så over netværket og dekomprimerer i den anden ende uden nævneværdig latency (forsinkelse, red.), siger Marthin De Beer, der tilføjer, at de 500 MIPS, sådan en installation fyrer af, svarer til kapaciteten i en lille supercomputer eller 75 Pentium4 pc’er.

HP lejer det ud

Konkurrenterne er eksempelvis LifeSize Communications, Polycom, Teliris og HP, men HP er ifølge Cisco langt dyrere og sælger ikke udstyret, men lejer det i stedet ud som en ydelse, hvor Cisco sælger det og implementerer det på kundens netværk.

- Jeg er overbevist om, at vi har mindst to års forspring på det her område i forhold til konkurrenterne, siger De Beer, der som navnet antyder har en fortid i Sydafrika.

Cisco har i hvert fald søgt 24 patenter på forskellige tekniske løsninger I forbindelse med TelePresence. Så må tiden vise, hvor længe de kan holde konkurrenterne stangen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS